Recept na úspech od ruských volejbalistov, hladovka a drina

Rusko volejbal
Foto: SITA/AP

KODAŇ 30. septembra (WEBNOVINY) – Volejbalisti Ruska zvíťazili v nedeľňajšom finálovom stretnutí na majstrovstvách Európy v Dánsku a Poľsku 3:1 nad Talianmi a získali zlaté medaily.

Na štadióne Parken v Kodani triumfovali úradujúci olympijskí šampióni Rusi v úvodných dvoch setoch postupne 25:20 a 25:22.

Tretiu časť hry získali pre seba Taliani 25:22, vo štvrtom sete dominovali zverenci Andreja Voronkova 25:17 a tešili sa z premiérového prvenstva na kontinentálnom šampionáte od roku 1991.

Taliani si pripísali v historickom meradle na konto štvrté striebro, celkovo získali z podujatí ME dvanásť vzácnych kovov.

„Prežívame neopísateľné pocity. Sme šťastní a užívame si tieto chvíle,“ cituje oficiálna stránka Európskej volejbalovej konfederácie (CEV) ruského hráča Alexeja Verbova.

„Pre zisk zlata sme spravili maximum. Nespali sme, nejedli sme a tvrdo sme trénovali. Boli sme veľmi nervózni, pretože každý od nás čakal prvenstvo. Dnes sme nezdolali Talianov, ale seba,“ uviedol najlepší libero turnaja. „Vo finále stáli proti sebe dva kvalitné tímy. Rusi veľmi kvalitne podávali a blokovali. Ak predvádzajú svoju hru, sú najlepší na svete. My sme hrdí na to, čo sme dosiahli,“ vyhlásil tréner Talianska Mauro Berruto.

Ruskí volejbalisti
Foto: SITA/AP

V popoludňajšom dueli si bronz vybojovali obhajcovia titulu Srbi, ktorí v súboji o tretiu priečku zdolali Bulharov 3:0. „Sme veľmi radi, že sme opäť získali medailu. V našom tíme sme mali niekoľko mladých hráčov. Bronz má pre nás cenu zlata,“ povedal pre cev.lu najviac bodujúci hráč turnaja Aleksandar Atanasijevič. „V posledných dvoch zápasoch sme dva razy prehrali, nie je to dobrý pocit. Snažili sme sa zdramatizovať duel, ale v závere boli Srbi veľmi silní,“ vyhlásil kormidelník bulharskej reprezentácie Camillo Placi, ktorého doplnil kapitán tímu Todor Aleksijev: „Gratulujeme Srbom, ktorí hrali výborne. Štvrté miesto je pre nás málo. Musíme sa snažiť nájsť správnu cestu, aby sme vyhrávali takéto zápasy.“

Ruskí a talianski volejbalisti si účasťou vo finále majstrovstvách Európy zabezpečili právo štartu na budúcoročnom svetovom šampionáte v Poľsku. Prvých sedem tímov konečného poradia ME 2013 (Rusko, Taliansko, Srbsko, Bulharsko, Francúzsko, Nemecko, Belgicko) sa kvalifikovalo na záverečný turnaj kontinentálneho šampionátu 2015 v Bulharsku a Taliansku.

Súhrn výsledkov nedeľňajších zápasov o konečné umiestnenie:

Finále:

Rusko – Taliansko 3:1 (20, 22, -22, 17)

118 min, rozhodovali: Labašta (ČR) a Dudek (Poľ.), 7000 divákov

Zápas o 3. miesto:

Srbsko – Bulharsko 3:0 (22, 30, 25)

94 min, rozhodovali: Pasquali (Tal.) a Zenovič (Rus.), 6300 divákov

Konečné poradie na 28. ME vo volejbale mužov v Dánsku a Poľsku:

1. Rusko, 2. Taliansko, 3. Srbsko, 4. Bulharsko, 5. Francúzsko, 6. Nemecko, 7. Belgicko, 8. Fínsko, 9. Poľsko, 10. Holandsko, 11. SLOVENSKO, 12. Dánsko, 13. Slovinsko, 14. Turecko, 15. Bielorusko, 16. Česko

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom