Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jozef Kollár Foto: SITA/Diana Černáková
11. júla 2014 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia(5)

Reči o priestore pre liberálov v NOVA sú podľa Kollára frázy

NOVA na konci júna zmenila na návrh predsedu strany Daniela Lipšica stanovy. V strane sa zrušili frakcie, vrátane liberálnej. Jej členovia avizovali stretnutie, po ktorom majú oznámiť svoj postoj k politickej budúcnosti. Predseda zaniknutej Frakcie liberálov Jozef Kollár avizuje stretnutie jej členov.

Naďalej platí, že sa stretnú členovia občianskeho združenia Liberálna dohoda a členovia dnes už zaniknutej Liberálnej frakcie NOVA. Chceme sa stretnúť na budúci týždeň v piatok vo Vyhniach a diskutovať o tom ako ďalej. Je korektné a slušné, aby sme o našom postupe nerozhodovali v zadymených kaviarňach, ale po zrelej úvahe a diskusii s približne sto ľuďmi. To sú ľudia, keďže som predsedom občianskeho združenia Liberálna dohoda, za ktorých cítim zodpovednosť. Preto nechcem, aby rozhodnutie o tom ako ďalej, bolo vykreované v skupine štyroch, alebo piatich ľudí. Nech je naozaj výsledkom pokojnej úvahy celej skupiny liberálov.

Komunikujete s Lipšicom za posledné dva týždne?

Už som v živote niečo preskákal. Nikdy mojim cieľom nebolo za sebou páliť mosty. Nemám dôvod s ním nekomunikovať. Nemusíme vo všetkom zdieľať rovnaký názor, ale to neznamená, že nemáme spolu komunikovať. Nikto totiž nevie, čo bude po roku 2016 a koho s kým parlamentné voľby spoja. Mám dobré vzťahy s Richardom Sulíkom a verím, že rovnako dobré vzťahy zostanú aj s Lipšicom a to bez ohľadu na rozhodnutie liberálov.

Ako vnímate rozhodnutie Lipšica zmeniť stanovy?

Mňa jeho rozhodnutie veľmi prekvapilo. Nepovažujem ho za korektné. Zmenou stanov totiž padol kľúčový princíp, na ktorom bola fúzia vystavaná. Ten spočíval v tom, že v strane budú tri frakcie – liberálna, konzervatívna a občianskodemokratická. Predsedovia frakcií mali právo veta na zostavenie programu pre parlamentné voľby, eurovoľby, kandidátky do parlamentných volieb a eurovolieb. Možno som mal ambície nad očakávania, aby sa po našom odchode z SaS vytvoril veľký trojuholník – Procházka, Lipšic, Kollár. Mojou najvyššou prioritou bolo po odchode z SaS vytvoriť takú novú Slovenskú demokratickú koalíciu (SDK), ako zárodok rieky, v ktorej by sa atomizovaná pravica začala postupne spájať.

To sa nepodarilo.

Beriem to na vedomie. Preto sme pristúpili na druhú možnosť spojenia NOVA a Liberálna dohoda.

Stretnutie Kollára so Sulíkom
Jozef Kollár (SaS) počas TB po spoločnom stretnutí s Richardom Sulíkom. Bratislava, 9. apríl 2013.Foto: SITA/Diana Černáková

Ani to sa nepodarilo.

Pre mňa je kľúčové dodržiavanie dohôd. Keď sme si fúziu vystavali na nejakom kľúčovom princípe, ktorý vznikol po vzájomnej dohode, tak aj jeho modifikácia by mala byť výsledkom vzájomnej dohody. Nie jednostranného vypovedania. Preto to rozhodnutie bolo pre mňa prekvapivé. Považujem ho za neférové. Rozhodnutie Lipšica považujem za jeden z faulov v politike.

Čo to teda pre liberálov v NOVA znamená?

Môžeme počúvať rôzne vyhlásenia Lipšica o tom, že liberáli majú stále v hnutí priestor. Ťažko však hovoriť o nejakom priestore. Bol dohodnutý kľúčový princíp, na ktorom bola postavená fúzia. Tento princíp zanikol. Všetky reči o zotrvávajúcom priestore pre liberálov v NOVA sú frázami. Mojou snahou vždy bolo vytvárať zárodky spájania. Pravica je tak fragmentovaná, že ak tu po roku 2016 nechceme mať vládu jednej strany, alebo vládu Smeru s jednou kolaborujúcou stranou, tak treba čím skôr začať vnímať potrebu spájania. Do parlamentných volieb veľa času nezostáva.

Lipšic povedal, že zmenou stanov chcel dosiahnuť vyššiu akcieschopnosť strany.

Za rok som nezažil ani jednu konkrétnu udalosť, kde by existencia troch frakcií vytvorila nejaký blokačný mechanizmus, alebo viedla k nedohode. Asi mal Lipšic od fúzie nereálne očakávania. Ak si myslel, že preferencie pôjdu hore raketovo, to sa nenaplnilo. Možno je to u neho istá miera frustrácie, že sa jeho očakávania nenaplnili. Keď sa niečo nenaplní po dvanástich mesiacoch, netreba pristupovať k nezvratným rozhodnutiam. Bolo potrebné zabojovať.

Čo teda liberáli v NOVA urobia?

Bol by som nekorektný, ak by som začal špekulovať, aká je pravdepodobná miera odchodu a kam. Za posledné štyri roky došlo k bulvarizácii politiky a ja k tomu nechcem prispievať.

Hovorí sa, že Juraj Droba by sa mal vrátiť do SaS.

K tomu, či prebiehajú rozhovory Drobu s niekým z iných politických strán, sa nemám potrebu vyjadrovať.

Odporúčané články

Jeden mandát je podľa Žitňanskej pre NOVA úspech Návrat odídencov z Nova do SaS je podľa Sulíka nemožný

Témy

Diskusia

NEVEDKO Och ty si kollárko riadny Nevedko, ke ty si kollárko riadny nevedko, keď veríš Lipšicovi. Tejto špine teraz už nikto neverí !!!! fanatikmodrák Ľudia aj členovia prehliadli toho fašistického Lipšica. Nech už v politike skončí a neotravuje ľudí klamstvom, podvodom, krádežou - Gorila. Nova je mŕtva strana a počet členov môže schôdzovať vo výťahu. je to dobré p. Kollar s tou pravicou. Stále je v akcii. Ja som totiž pravák a každý deň chodím na WC a utieram si r.ť pravicou. Funguje to, dobrá správa pre pravicu Kto je Kollár? Je to syn toho zmrda, čo prešustroval Duslo Babišovi? vyckajte poddany Alebo povedane inac,blby volici,mi sa teraz musime postarat o svoje vlastne koryta,o svoj blahobyt,nemame cas sa teraz zaoberat zivotom,problemami poddanych,chudobnych na Slovensku. Vyckajte,budu volby,mi vam toho naslubujeme,ze az vas budu z toho hlavy boliet
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

najAPPKY.sk

Mňamky-recepty

NAJKY.sk

DRAN.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

Dámskajazda

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...