Redaktori RTVS strašia možnými konfliktmi, tvrdí vedenie a žiada objektívne spravodajstvo

RTVS
Foto: ilustračné, facebook.com/RTVS

BRATISLAVA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Autori otvoreného listu členov Sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS, pod ktorý sa podpísalo takmer 60 pracovníkov spravodajstva a publicistiky a z nich vyše 40 redaktorov, podľa generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Jaroslava Rezníka a vedenia spravodajstva a publicistiky RTVS „fabulujú a strašia možnými budúcimi konfliktmi záujmov, no zabudli sa verejnosti zdôveriť, že práve nové vedenie ich trpezlivo vracia ku kultúre tvorby pre verejnoprávne médium, na ktorú mnohí zatiaľ svojimi kvalitami nedosiahli, a ku kultúre jazyka, ktorú mnohí stratili“.

Stanovisko generálneho riaditeľa a vedenia spravodajstva a publicistiky RTVS k otvorenému listu niektorých redaktorov a editorov RTVS poskytla agentúre SITA hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

Pod stanoviskom sú podpísaní šéf RTVS Jaroslav Rezník, riaditeľ sekcie spravodajstva a publicistiky Vahram Chuguryan, vedúca odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky Hana Lyons a vedúca odboru rozhlasového spravodajstva a aktuálnej publicistiky Petra Stano Maťašovská.

Tvorivých ľudí nahradili mladí a málo skúsení

Rezník a vedenie spravodajstva v stanovisku k zverejnenému otvorenému listu píšu, že „za poslednú dekádu sa vymenilo vyše 80% tvorivých pracovníkov spravodajstva RTVS a nahradili ich prevažne mladí a málo skúsení tvorcovia, ktorých neviedli skúsenejší senior redaktori, keďže ich objektívne zostalo len veľmi málo. Spravodajská tvorba niektorých redaktorov preto dosiahla také bezbrehé parametre, že neraz obťažuje diváka a poslucháča neprofesionalitou, tendenčnosťou, vsúvaním vlastných názorov, či emočne prehnanou interpretáciou. To, žiaľ, negatívne ovplyvňuje obraz o celom spravodajstve na verejnosti.“

Ako ďalej reagujú Rezník, Chuguryan, Lyons a Stano Maťašovská, nový manažment spravodajstva začal robiť „účinné kroky, aby spravodajstvo RTVS bolo objektívne, vyvážené, nestranné a plnilo základnú informačnú službu pre širokú verejnosť. Tí, ktorí sa s tým nedokážu stotožniť, neakceptujú roky platné pravidlá – Zákon o RTVS a z neho odvodený Štatút programového pracovníka, Etický kódex a ďalšie platné predpisy – hľadajú vnútorného i vonkajšieho nepriateľa, lebo začali mať problém“.

Naprávať tento nelichotivý stav nie je pre žiadne vedenie ľahký ani bezbolestný proces. „Radikálne mladé jadro spravodajstva namiesto toho, aby venovalo energiu sebavzdelávaniu a pozorne načúvalo, aké nové výzvy sa mu núkajú, respektíve aby sa na nich spolupodieľalo, sa rozhodlo stavať barikádu zvnútra, hľadať nepriateľa a kričať na ostatných – ‚kto nejde s nami, ide proti nám!‘ Skúsenejší redaktori sa často boja povedať svoj názor, aby sa nestali predmetom invektív,“ reagujú ďalej.

Nešťastne zvolená forma komunikácie

Vedenie argumentuje posilnením dôvery divákov v spravodajstvo RTVS a ako ďalej píšu, „musíme tvrdo a profesionálne pracovať, vzdelávať sa, konštruktívne diskutovať a dôverovať, že to spolu dokážeme“. Podľa nich „nešťastne zvolená forma komunikácie signatárov otvoreného listu prostredníctvom širokej verejnosti nesvedčí o úprimnej snahe o konštruktívnu diskusiu a o odborné napredovanie v záujme divákov a poslucháčov RTVS. Ako inak sa dá vysvetliť, že na dnešnej porade nezazneli žiadne pripomienky, o ktorých píšu v liste, a pritom už o niekoľko minút po nej o nich informovali verejnosť a médiá“.

V závere zdôrazňujú, že vedenie spravodajstva je pripravené otvorene diskutovať o akejkoľvek odbornej téme slobodne a nezávisle. Kľúčový je podľa nich fakt, že samotní signatári priznali, že je im umožnené pracovať absolútne slobodne. Vedenie RTVS v závere stanoviska píše, že má úprimný záujem o zlepšenie kvality a profesionálnej úrovne spravodajstva a koncesionári si zaslúžia, aby sa interné záležitosti riešili kultivovane „doma“.

Redaktori hovoria o nepriateľskej atmosfére

Na napätú atmosféru v spravodajstve RTVS, na prácu v nepriateľskej atmosfére i na obavy z toho, či je vedenie spravodajstva RTVS schopné ochrániť redakciu pred silnými tlakmi z vonkajšieho prostredia upozornili v stredu v otvorenom liste členovia sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS. Otvorený list, v úvode ktorého sa obracajú na poslucháčov a divákov RTVS, adresovali médiám a dali na vedomie aj generálnemu riaditeľovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi a Rade RTVS.

Ako píšu v listu, pod ktorý sa podpísalo takmer 60 členov spravodajstva, ich priamy nadriadený (riaditeľ sekcie spravodajstva a publicistiky Vahram Chuguryan, pozn. redakcie) o nich minulý týždeň verejne vyhlásil, že v skutočnosti niektorým nejde o čestnú a profesionálnu novinárčinu, ale o priame zasahovanie do politiky.

„Je to lož. Zároveň po viacerých pokusoch riešiť situáciu v spravodajstve RTVS interne, je to prekročenie hranice, keď sa musíme ohradiť aj verejne,“ reagujú v liste na konflikt v spravodajstve. Vyvolalo ho to, že Chuguryan neodporúčal nosiť na obrazovke odznaky #allforjan, ktoré sú vyjadrením solidarity novinárov so zavraždeným investigatívnym reportérom Aktuality.sk Jánom Kuciakom a jeho snúbenicou Martinou Kušnírovou. Zo spravodajstva RTVS bola po zmene organizačnej štruktúry tento mesiac prepustená šéfeditorka zahraničného vysielania v Slovenskom rozhlase Oľga Baková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav RezníkPetra Stano MaťašovskáVahram Chuguryan
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska