Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda KDH Ján Figeľ počas snemu Kresťanskodemokratického hnutia. Poprad, 11. október 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
30. novembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(60)

Referendum môže pomôcť fungovaniu rodiny, tvrdí Figeľ

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Referendum o ochrane rodiny, ktoré prezident Andrej Kiska vyhlásil na 7. februára 2015, môže podľa podpredsedu parlamentu a predsedu KDH Jána Figeľa napomôcť fungovaniu rodiny.

Vyhlásil to v nedeľu v relácii V politike televízie TA3. Rodina je podľa Figeľa jedným z troch základných hodnotových pilierov KDH a jej fungovanie ovplyvňuje aj fungovanie spoločnosti.

Referendum je podľa Figeľa výrazom občianskej požiadavky a potvrdí akceptáciu súčasného právneho stavu. “Vo svete je manželstvo definované rozmanito,” povedal Figeľ s tým že často dochádza k relativizácii hodnôt. Adopcie detí homosexuálnymi pármi sú už v Európe realitou. Podľa Figeľa je postoj KDH k účasti na referende aj k trom referendovým otázkam pozitívny.

Netreba zabúdať na väčšiny

Problematiku rodiny považuje za dôležitú aj podpredseda parlamentu Miroslav Číž (Smer-SD). “Je dôležité, aby sme v tejto problematike poznali názor verejnosti,” povedal. Podľa Číža je v demokratickej spoločnosti potrebné chrániť práva menšín, netreba však zabúdať aj na názor väčšiny. “Tieto postoje treba dávať do súladu,” vyhlásil s tým, že v strane momentálne diskutujú o tom, či a aké odporúčania dajú pred referendom svojím priaznivcom.

Podpredsedovia parlamentu diskutovali aj o novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorý má z verejných súťaží vylúčiť schránkové firmy. “Jeden deň minister Maďarič schránkové firmy skritizuje, druhý deň minister Počiatek podpíše zmluvu so schránkovou firmou,” vyhlásil Figeľ v súvislosti s vládnym návrhom novely. Súčasná vláda je podľa neho pri moci už tretí rok a vo veci schránkových firiem koná až teraz v súvislosti so zverejnenými škandálmi. Podľa Číža sú schránkové firmy dôsledkom neoliberálneho ekonomického konceptu a deregulácie, ktorý prebrala aj Európska legislatíva. Preto je podľa neho dôležité, aby mal štát účinné legislatívne nástroje na obranu verejných záujmov.

Hovorili aj o rozpočte

V diskusii rezonovala aj problematika štátneho rozpočtu. Číž vyzdvihol, že sa návrh z dielne ministra Petra Kažimíra dostal medzi štyri návrhy rozpočtov, ktoré ocenila Európska komisia za dodržanie rozpočtových pravidiel. Podľa Figeľa je však smutné, že iba tak málo členských štátov je disciplinovaných a plní si povinnosti stanovené úniou. Konečná verzia rozpočtu však bude podľa neho iná ako návrh, ktorý posudzovala komisia, keďže doňho Smer-SD prostredníctvom pozmeňujúcich návrhov zavádza zmeny. Podľa Figeľa to súvisí predovšetkým so sociálnym balíčkom, ktorí vláda pripravuje na rok 2015.

Na záver diskusie sa obaja politici zhodli na potrebe zlepšenia kultúry v parlamente s tým, že novozvolený predseda parlamentu Peter Pellegrini by k tomu mal prispieť. “Za súčasný stav v parlamente sú zodpovední všetci,” povedal Figeľ. “Je v záujme všetkých, aby parlament seriózne fungoval,” dodal Číž.

Odporúčané články

Inštitút ľudských práv nazýva referendum o rodine nezmyslom Fico odporúča Slovákom, aby išli na referendum o rodine

Témy

Diskusia

Hodina deťom čo bežala viac rokov najmä pred Vianocami: Prispejte nadácii Hodina deťom! Bežalo to do omrzenia vo všetkých telkách. Tá reklama na Hodinu deťom musela byť poriadne drahá. Ale asi sa vyplatilo, prachy sa zrejme vrátili a reklama vyniesla ďalšie peniaze... My sami financujeme Nechtiac + Nevedomky + Nedobrovoľne Na kampaň proti rodinu nejdú iba peniaze z našich daní, ale aj peniaze, ktoré my naivní v dobrej viere chceme dať na správnu vec.....ale použité sú celkom inak!!! *************** Peniaze proti rodine idú z akcie... kto financuje kampaň proti Referendu za rodinu??? Komu vadia usporiadané rodiny ??? vyhlásiť Neutralitu Slovenskej republiky! Vystúpme z Nata, hneď budú peniaze aj na zdravotníctvo aj na školstvo aj pre rodiny, keď nebudeme musieť financovať drahé zbrojenie a opakované prezbrojovanie...stále modernenjšie a modernejšie zbrane. Scientológ neľutuje vyhodiť kopec prachov, len aby zneplatnil referendum. Spojenie referenda s komunálkami ho poriadne vystrašilo. Vtedy by bolo referendum určite platné, tak sa starý úžerník zľakol.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

Podnikam.sk

NAJKY.sk

DRAN.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Autolike.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...