Referendum o rodine by šlo proti ústave, tvrdí líderka LGBTI

Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch
Záhrada Prezidentského paláca pred začiatkom TB Aliancie za rodinu na tému: odovzdanie petície so 400-tisíc podpismi za vypísanie referenda o ochrane rodiny. Bratislava, 27. august 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 28. augusta (SITA) – Referendum o ochrane rodiny z dielne Aliancie za rodinu je pokusom prevrátiť na hlavu základné princípy demokratickej spoločnosti, ako aj vyostriť nálady neustálym opakovaním, že len jeden typ rodiny je tým správnym.

Pre agentúru SITA to uviedla výkonná riaditeľka Queer Leaders Forum Romana Schlesinger. Ako sa uvádza v odseku 3 článku 93 Ústavy SR, „predmetom referenda nemôžu byť základné práva a slobody, dane, odvody a štátny rozpočet“, pripomenula.

Obrazom: Aliancia za rodinu odovzdala prezidentovi petíciu o gejoch

Všetky zo štyroch otázok aliancie sú podľa jej názoru nielen demagogické, ale aj formálne či obsahovo nesprávne alebo protiústavné. „Okrem toho zasahujú do práva na súkromie a do práva na rodinný život podľa článku 8 Európskeho dohovoru o ľudských právach,“ vysvetlila.

Ako dodala, čisto technicky a formálne obsahujú záporné formulácie a mohli by byť pre respondentov zavádzajúce. „Pevne verím, že prezident pošle tieto nezmyselné otázky na preskúmanie Ústavnému súdu SR a ten sa jednoznačne vysloví, že k takému referendu dôjsť v žiadnom prípade nemôže,“ doplnila pre agentúru SITA.

Výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko vo všeobecnosti víta všetky iniciatívy smerujúce k zlepšeniu postavenia rodín na Slovensku. No v tomto prípade je podľa neho smutné, že táto iniciatíva, ktorá prevzala záštitu nad ochranou rodiny, neprináša žiadne riešenia na reálne, v prvom rade sociálne a ekonomické problémy, ktoré rodiny na Slovensku majú.

„Namiesto toho sa zameriava na obmedzenie práv istých skupín obyvateľstva, ktoré zároveň vyhlasuje za hrozbu pre rodiny,“ vysvetlil. Ako doplnil Romanu Schlesinger, takto formulované otázky by podľa neho mohol prezident ako protiústavné odmietnuť rovno aj bez posúdenia na Ústavnom súde SR. „Je pritom úplne irelevantné, že niektoré otázky len potvrdzujú platný právny stav, ústava zakazuje akékoľvek referendum o ľudských právach,“ poznamenal.

Dobrovoľníci z Aliancie za rodinu odovzdali prezidentovi Andrejovi Kiskovi viac ako 400-tisíc podpisov pod petíciou za referendum o ochrane rodiny. Od apríla podpisy zbieralo 4500 dobrovoľníkov, prišli aj hárky od Slovákov žijúcich v zahraničí.

VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Romana Schlesinger
Firmy a inštitúcie Aliancia za rodinu