Referendum o starostovi Šoporne nie je isté

Referendum
Foto: SITA/Dušan Hein

ŠOPORŇA 8. marca (WEBNOVINY) – Referendum o odvolaní starostu obce Šoporňa by sa v sobotu 10. marca nemalo konať, pretože petícia za odvolanie starostu nebola obci doručená ako celok v súlade so zákonom.

Prostredníctvom obecného úradu bol obci odovzdaný len sprievodný list petície. Vyplýva to zo stanoviska Okresnej prokuratúry v Galante, ktoré má agentúra SITA k dispozícii.

Predseda petičného výboru Adrián Macho Obecnému úradu v Šoporni doručil 13. decembra minulého roka petíciu za vyhlásenie referenda, podpisové hárky však neodovzdal. Macho to v minulosti vysvetľoval obavami, zo zastrašovania ľudí, ktorí petíciu podpísali, zo strany starostu.

Starosta Vlček koncom februára označil za protizákonné kroky skupiny poslancov, ktoré urobili v súvislosti s ľudovým hlasovaním. Poslanci ešte v stredu na verejnom zhromaždení občanov tvrdili, že referendum bude.

Referendum vyhlásilo obecné zastupiteľstvo na rokovaní 6. februára, na základe petície, ktorú podpísalo viac ako tisíc obyvateľov obce. Obyvatelia Šoporne mali odpovedať na otázku, či sú za odvolanie starostu Milana Vlčeka z funkcie. Obecný úrad prípravy referenda ignoroval, preto sa jeho organizácie ujali samotní poslanci.

Petičnú akciu za referendum o odvolaní starostu organizovali poslanci, ktorí s ním od jeho nástupu do funkcie koncom roka 2010 nemôžu nájsť spoločnú reč. Starostovi Vlčekovi vyčítajú nehospodárne nakladanie s majetkom obce, vinia ho aj zo svojvoľného používania obecných peňazí bez schválenia zastupiteľstvom či nerešpektovania uznesení poslaneckého zboru. Vlček všetky tieto obvinenia odmieta.

Video: Poslanci organizujú petíciu, chcú odvolať starostu, 24. októbra 2011

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Vlček