Reformy Lucie Žitňanskej chce vláda prehodnotiť

Kladivko
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 28. apríla (WEBNOVINY) – Vláda sa chystá prehodnotiť reformy exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej v oblasti súdov a prokuratúry. Avizuje napríklad zvýšenie vymožiteľnosti práva či zámer odstraňovať prieťahy v konaniach. V snahe zabrániť zneužívaniu skrátených foriem legislatívnych konaní, kabinet prijme prísnejšie legislatívne pravidlá tvorby právnych predpisov.

Pre súdnictvo vypracujú novú koncepciu jeho stabilizácie a modernizácie. Zároveň kabinet uvažuje o revízii zmien v justičnom systéme, ktoré presadila predchádzajúca vláda. Kabinet sa zaväzuje posilniť nezávislosť sudcov pri ich rozhodovacej činnosti, či už od ostatných zložiek štátnej moci alebo od orgánov riadenia a správy súdov. „Svoje nenahraditeľné miesto v činnosti justície musí mať aj vyvodzovanie zodpovednosti v prípadoch morálneho a odborného zlyhania,“ konštatuje sa v Programovom vyhlásení vlády.

Vláda zvažuje aj úpravu trestných sadzieb, bude pri tom vychádzať z analýz udelených trestov a vývoja trestnej činnosti. Rezort spravodlivosti sa tiež zameria na otázku možností ukladania alternatívnych trestov. Kabinet chce pokračovať vo zvyšovaní informovanosti verejnosti o činnosti súdov a prokuratúry. Kladie si za cieľ zlepšiť priestorové podmienky na súdoch tam, kde sú výrazne poddimenzované. V pláne sú aj protikorupčné opatrenia, najmä zriadenie trvalej telefónnej linky, na ktorú bude možné oznámiť korupčné správanie sudcov a zamestnancov súdov – podobne to bude na prokuratúre.

Vláda avizuje zvýšenie počtu policajtov

Polícia

Vláda ohlasuje obnovenie inštitútu justičných čakateľov a sprísnenie pravidiel čakateľskej praxe. Prehodnotí tiež zásahy do postavenia prokuratúry – chce presadiť vymenúvanie prokurátorov na neobmedzené obdobie a právo prokurátorov vykonávať svoje právomoci nezávisle od iných štátnych orgánov.

V polícii vzrastie počet príslušníkov základných útvarov. „Ukazuje sa, že vyšší počet policajtov na uliciach prispieva k zníženiu kriminality a nehodovosti na cestách,“ tvrdí sa v dokumente. Vláda tiež navrhne opatrenia, ktoré majú pomôcť pri odhaľovaní a objasňovaní korupcie a ekonomickej kriminality. Zároveň posilní ochranu oznamovateľov korupčného správania.

Vláda avizuje, že presadí stabilizáciu sociálneho systému policajtov a príslušníkov ostatných ozbrojených zložiek. Bude pokračovať v modernizácii bezpečnostných zborov, najmä v obmene techniky a výstroje a v rekonštrukcii objektov Policajného zboru a Hasičského a záchranného zboru, v maximálnej možnej miere s využitím zdrojov Európskej únie.

Kabinet chce predísť únikom tajných informácií

Chystajú sa aj zmeny vo fungovaní spravodajských služieb, aby sa predchádzalo únikom utajovaných materiálov. Vláda navrhne zlúčenie vojenských spravodajských služieb a ich reformu.

V procese obstarávania pre rezort obrany vláda využije spoločné projekty vyzbrojovania s ostatnými bezpečnostnými zložkami aj so zahraničnými partnermi. Úroveň ozbrojených zložiek má dosiahnuť cieľ zabezpečiť domácu obranu a účasť na medzinárodných operáciách pod vedením NATO, EÚ a OSN.

Do konca roka 2012 bude pripravený rozvojový plán rezortu obrany vrátane Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2024. Rezort obrany tiež pripraví plán pôsobenia slovenských vojakov v operácii ISAF do roku 2014 s výhľadom po roku 2014.

Programove Vyhlasenie Vlady Roberta Fica

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR