Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energie, elektrina
Foto: ilustračné, Thinkstock
19. marca 2017 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Regulačný úrad apeluje na odberateľov elektriny, aby si prispôsobili veľkosť ističov

BRATISLAVA 19. marca (WebNoviny.sk) – Nevyriešený problém s veľkosťou ističov, ktorý naštartoval chaos s cenami za elektrinu, skôr či neskôr “dobehne” nezodpovedného odberateľa. Myslia si to nielen energetici, ale aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Ten preto upozorňuje všetkých odberateľov, aby zbytočne neodkladali stretnutie so svojím dodávateľom elektriny, ktorý im pomôže správne optimalizovať veľkosť ističov.

“Úrad apeluje na odberateľov elektriny, aby vo vlastnom záujme postupne prispôsobovali veľkosti hlavných ističov svojim reálnym potrebám, vďaka čomu môžu v budúcnosti ušetriť,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca regulačného úradu Radoslav Igaz.

Novými pravidlami v cenovej vyhláške pre výpočet distribučných taríf, ktoré sa na istý čas odkladajú, sa mali odstrániť krížové dotácie, tvrdí Východoslovenská distribučná. Teda tí, ktorí nevyužívajú možnosti dané výkonom ich ističa, by už neboli dotovaní tými, ktorí výkon ističa využívajú. Každý by tak zaplatil rovnako za tú istú službu, teda za použitie sústavy v ktoromkoľvek okamihu.

Podľa energetikov zo Stredoslovenskej energetiky (SSE) teoreticky môže platiť, že sa podmienky pri ističoch nebudú teraz meniť a zostanú platné až do skončenia platnosti cenovej vyhlášky, teda v roku 2021. Taktiež však všetkým odberateľom odporúčajú, aby sa o nastavenie svojich ističov zaujímali. Generálny riaditeľ SSE Zdeněk Schraml sa na tohtotýždňovej tlačovej besede nevedel vyjadriť za spoločnosť Stredoslovenská energetika – Distribúcia, ako to v budúcnosti bude s výmenou ističov, ktoré boli jedným z hlavných “problémov“ pri náraste cien elektriny na začiatku roka. “Niekedy to príde. Treba si optimalizovať ističe a fázy i napriek tomu, že sa ceny vrátili na minuloročnú úroveň,“ povedal Schraml.

Práve zvýšenie fixných poplatkov za ističe odštartovalo kauzu s cenami elektriny. Podľa ÚRSO na začiatku tohto chaosu bola skupina odberateľov s predimenzovanými ističmi, ktoré nezodpovedali ich odberu, vďaka čomu im fixné poplatky značne stúpli. Naopak, tí odberatelia, ktorí mali ističe optimalizované, mali ušetriť. Vláda nakoniec pod politickým tlakom prinútila regulačný úrad, aby schválil staronové ceny elektriny. Pre kauzu cien energií sa vzdal svojej funkcie šéf ÚRSO Jozef Holjenčík. Opozícia chcela pre problémy s cenami odvolať aj predsedu vlády Roberta Fica, čo sa jej  však nepodarilo.

Odporúčané články

Na bývalého šéfa regulačného úradu Holjenčíka sú podané dve trestné oznámenia Na výmenu ističov by odberatelia nemali rezignovať, upozorňujú energetici

Témy

Diskusia

Jarek Ističe ZA meraním energetikov vôbec nezaujimajú!!! Hlavný a zpoplatnený je ten ešte prad meraním, ten čo je pod zaplombovaným krytom. imrich podla toho, čo čítam, tak sa to vzťahuje na ističe. pokiaľ mám v dome inštalované klasické porcelínové poistky, tak na mňa sa to nevzťahuje. Ohmadaric Regulačný úrad apeluje na odberateľov elektriny, aby si prispôsobili veľkosť ističov. Ističe majú chrániť spotrebiče a sieť. Čo má istenie spoločne s platením ? Asi toľko ako koncesionársky poplatok za pripojenie na sieť (merač). Vládne Vláda laikov. Môj názor Takúto záležitosť by mal sledovať nejaký kontrolný úrad,nie je každý druhý človek odborník do el. problematiky,resp.to neštudoval.Paneláky boli vybavené ističmi a zrejme dimenzované na el.spotrebiče pre domácnosť.kto z nás sa rozumel do toho?A keď aj každý pôjde za tým,kde máme... IGORM CHCEM VAS VSETKYCH UPOZORNIT CO STE PREHLIADLI A PREHLIADATE !!!! ZAUJEM O ISTICE JE NEPODSTATNY. DISTRIBUCNE SPOLOCNOSTI.NESU ZODPOVEDNOST IBA PO ELEKTROMER HODINY. NIE ZA IMI TZN ...ZE REGULACNY URAD PORUSUJE SPOLU S DISTRIBUCKAMI ZAKON A OKRADA SPOTREBITELOV !!!! TOTO STE...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...