Rekordérke Vonnovej preteky nevyšli, Miklósová šokovala

Lindsey Vonnová
Americká lyžiarka Lindsey Vonnová počas sobotňajšieho zjazdu vo švajčiarskom St. Moritzi, v ktorom obsadila až 23. priečku. St. Moritz, 24. január 2015. Foto: SITA/AP

ST. MORITZ 24. januára (WEBNOVINY) – Dvanáste víťazstvo v pretekoch Svetového pohára v alpskom lyžovaní a štvrté v zjazde dosiahla v sobotu vo švajčiarskom St. Moritzi domáca reprezentantka Lara Gutová.

Na 2804 m dlhej trati na svahu Engiadina dosiahla 23-ročná talentovaná lyžiarka z Comana najrýchlejší čas 1:43,82 min. Druhá skončila Rakúšanka Anna Fenningerová, ktorá zaostala o 32 stotín sekundy.

Historické umiestnenie pre Maďarsko

Tretia bola prekvapujúco Edit Miklósová s odstupom 58 stotín, čo je pre túto 26-ročnú rumunskú rodáčku reprezentujúcu Maďarsko a trénujúcu v Rakúsku najlepšie umiestnenie v pretekoch SP v kariére. Siedma žena olympijského zjazdu v Soči bola doteraz vo SP najvyššie piata vlani v zjazde v Crans Montane.

Tretia priečka zo St. Moritzu je zároveň rekordnou pre Maďarsko v histórii SP v alpských disciplínach. „Napriek vetru som sa rozhodla nechať bežať lyže ako sa len dalo. Pre niekoho bola možno moja jazda prekvapením, ale ja už mám za sebou niekoľko dobrých výsledkov, vrátane toho v olympijskom zjazde,“ uviedla Miklósová pre ORF.

Vonnová skončila až v tretej desiatke

Gutová zvíťazila na svahu, kde 2. februára 2008 ako 16-ročná skončila premiérovo na pódiu pre tri najlepšie pretekárky – bola vtedy tretia v zjazde. V tom istom roku, ale v decembri, ovládla super G v St. Moritzi. „Iba som vyskúšala nájsť najkratšiu stopu do cieľa bez toho, aby som poriadne pritlačila lyžami o svah. Je skvelé byť v St. Moritzi opäť na pódiu, je to moje obľúbené miesto,“ vyznala sa v cieli Lara Gutová pre švajčiarske médiá.

Preteky nevyšli čerstvej rekordérke v počte triumfov vo Svetovom pohári Lindsey Vonnovej. Favorizovaná Američanka a 63-násobná víťazka pretekov SP do druhého medzičasu viedla, ale veľká chyba ju potom stála vyše dvojsekundové manko a v cieli konečné 23. miesto. „Na tejto jednoduchej trati som zbytočne zariskovala a bola z toho chyba na vnútornej lyži. Nič sa však nedeje, nepadla som a zajtra sú ďalšie preteky, v ktorých budem mať svoje ambície,“ cituje Vonnovú server ORF.

Slabší výkon podala aj líderka celkovej klasifikácie Svetového pohára Tina Mazeová. Skúsenú 31-ročnú Slovinku klasifikovali na 18. pozícii. Jej náskok na čele SP pred druhou Fenningerovou je stále komfortných 264 bodov. Hodnotenie zjazdu vedie Vonnová pred Mazeovou.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – St. Moritz (Švaj.) – výsledky:

Zjazd žien: 1. Lara Gutová (Švaj.) 1:43,82 min, 2. Anna Feningerová (Rak.) +0,32, 3. Edit Miklosová (Maď.) +0,58, 4. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +0,69, 5. Fabienne Suterová (Švaj.) +0,90, 6. Nadia Jnglinová-Kamerová (Švaj.) +1,00, …18. Tina Mazeová (Slovin.) +1,74, … 23. Lindsey Vonnová (USA) +2,08

Poradie v hodnotení zjazdu (po 6 z 8 pretekov): 1. Lindsey Vonnová (USA) 366 bodov, 2. Tina Mazeová (Slovin.) 287, 3. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 269, 4. Tina Mazeová (Slovin.) 246, 5. . Elisabeth Görglová (Rak.) 231, 6. Lara Gutová (Švaj.) 228

Poradie vo Svetovom pohári (po 19 z 32 pretekov): 1. Tina Mazeová (Slovin.) 985 bodov, 2. Anna Fenningerová (Rak.) 721, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) 605, 4. Lindsey Vonnová (USA) 546, 5. Frida Hansdotterová (Švéd.) 459, 6. Kathrin Zettelová (Rak.) a Lara Gutová (Švaj.) obe 450, … 44. Veronika Velez-Zuzulová 83, 74. Petra Vlhová (obe SR) 27

Viac k osobe Anna FenningerováFacundo BagnisKathrin ZettelováLindsey VonnováMikaela ShiffrinováPetra VlhováTina MazeováVeronika Velez-ZuzulováViktoria Rebensburgová