Rekordman Matovič. O väčšinu prišiel skôr ako Fico

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
VLÁDA: Rokovanie 1. schôdze vlády SR
Kabinet premiéra Igora Matoviča na spoločnej fotografii pred budovou Úradu vlády pred rokovaním 1. schôdze vlády SR. Bratislava, 21. marec 2020. Foto: SITA/Martin Medňanský.

Súčasný premiér a líder vládneho hnutia OĽaNO Igor Matovič prichádza v prieskumoch verejnej mienky o podporu parlamentnej väčšiny svižnejším tempom ako jeho predchodca na poste predsedu vlády Robert Fico. Nemusí byť za tým ako hlavný dôvod ani pandémia koronavírusu, ktorej Matovič pripisuje úbytok priazne. Dôvodom môže byť on sám, ako to portálu SITA.sk povedal politický analytik Ján Baránek.

Prieskumy ho nezaujímajú

Šéf OĽaNO pred časom v relácii Na telo tvrdil, že v prieskumoch má jeho hnutie dlhodobo výrazne menej ako vo voľbách. „Prieskumy beriem na ľahkú váhu. V podstate ma to nezaujíma,“ vyhlásil Matovič.

Za prirodzené považuje, že popularite OĽaNO škodia prieskumy. „Na druhej strane v žiadnej krajine v Európe opozícia nesabotuje kroky vlády, lebo si povedali – ide o životy, o zdravie. A zároveň nemá problém vo vnútri v koalície, že vlastný koaličný partner sa snaží skôr nadbiehať opozičným názorom a spochybňuje kroky vlády,“ vravel Matovič.

Päť mesiacov a dosť

Súčasná vláda stratila v parlamente väčšinu podľa prieskumov verejnej mienky už po piatich mesiacoch. Vláda Roberta Fica, ktorú tvorili pôvodne štyri strany Smer-SD, SNS, Most-HídSieť prišla o parlamentnú väčšinu po ôsmich mesiacoch.

Foto koalicna podpis.jpg
Zľava: Predseda strany #Sieť Radoslav Procházka, predseda Mostu-Híd Béla Bugár, predseda Smeru-SD Robert Fico a predseda SNS Andrej Danko po podpísaní dohody o spoločnej koalícii v roku 2016. Foto: archív SITA/Marek Mrviš

Analytik Baránek hovorí, že súčasná vláda nastúpila v krízovom bezprecedentnom období, ktoré na Slovensku ešte nebolo. „Samotná koronakríza nie je primárnou príčinou, ale hlavne zlá komunikácia premiéra. Chaotické a protirečivé opatrenia vlády,“ povedal Baránek.

Podľa neho koalícia rozdelila spoločnosť na tých, ktorí môžu ignorovať niektoré nariadenia a na tých, ktorí musia nariadenia dodržiavať. Za ďalšiu príčinu strany podpory vládnej väčšiny považuje skutočnosť, že pomoc štátu pre firmy prichádza neskoro.

„Možnosť dostať sa k pomoci na seba viaže veľmi veľa byrokracie a pomoc je tiež malá,“ doplnil. Ako ďalšiu príčinu vidí nezhody v koalícii a anarchiu v spoločenskom živote. Podľa Baránka anarchia spočíva v tom, že ráno, na obed a večer sa občan dozvie tri riešenia a nevie, čo platí.

Vlastnosti premiéra platia aj bez pandémie

Za prepadom popularity vidí tiež „katastrofálnu“ komunikáciu premiéra. Podľa neho komunikuje štýlom, že všetci sú zlí a hádžu mu polená pod nohy, len on sa snaží. Aroganciu, ako povedal analytik, vníma aj u ministrov obrany Jaroslava Naďa, vnútra Romana Mikulca a napokon aj u samotného premiéra Matoviča.

Je otázne, či by podpora  vládnej väčšiny klesla aj bez pandémie. Baránek predpokladá, že áno.  „Vyplýva to z mentálneho nastavenia premiéra. On je nedôverčivý, všetko chce riadiť sám. Keď sa niečo nepodarí, hľadá vinníkov. Jeho vlastnosti platia stále, nielen počas pandémie,“ usúdil analytik.

Podľa neho premiér nie je tímový hráč, zostal stal aktivistom, ktorý sa v minulosti vedel postaviť v parlamente pred rečnícky pult s plagátom. „Má tendenciu všetko kontrolovať a riešiť osobne. Svoj názor presadzuje napriek názoru odbornej verejnosti,“ doplnil.

Baránek ale pripustil, že keby nebola pandémia, zrejme by strata podpory súčasnej vlády pod vedením Matoviča trvala dlhšie.

Stratená dôvera sa získava dlho

Bývalá Ficova vláda fungovala v komfortnejších podmienkach, kedy sa darilo ekonomike a nezaťažovali ju žiadne vážnejšie vonkajšie vplyvy. Ak sa dá podľa Baránka na misky váh aj precedens koronakrízy, tak mu to vychádza, že z hľadiska straty podpory je to „jedna k jednej“ medzi súčasnou a bývalou Ficovou vládou.

Môže sa vrátiť Matovičova vládna zostava k väčšinovej podpore v prieskumoch? „Má šancu, keby vymenili premiéra,“ poznamenal Baránek.

Podľa neho sa Matovič v ponovembrovej histórii stal najnenávidenejším premiérom. „To sa nestalo ani za Mečiara, aby bol tak rýchlo neobľúbený. V tomto je Matovič asi rekordmanom. Strata dôvery je niečo, čo je nevratný proces alebo to veľmi dlho trvá, kým sa znovu vráti,“ uzavrel Baránek.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Igor MatovičJán Baránek
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD