Rekordná expedícia: Britská tínedžerka zdolala južný pól

Bez názvu
Amelia Hempleman-Adams - najmladší človek, ktorý na lyžiach zdolal južný pól Foto: www.dailymail.co.uk

Kým sa väčšina tínedžerov v týchto dňoch trápi učením na predvianočné testy, Amelia Hempleman-Adams láme rekordy. Šestnásťročná školáčka sa dnes v skorých ranných hodinách stala najmladším človekom, ktorý na lyžiach dosiahol južný pól. Mladú športovkyňu na 156 km dlhej ceste na bežkách sprevádzal jej otec David, ktorý sa do histórie zapísal ako prvý človek, ktorý zdolal magnetický aj zemepisný južný a severný pól a vyliezol na sedem najvyšších vrcholkov všetkých svetadielov.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Rodinné duo začalo svoju expedíciu na mieste so zemepisnou šírkou 88°23’, z ktorého sa Ernest Shackleton musel 9. januára 1909 pred dosiahnutím južného pólu vrátiť. Odtiaľ im trvalo 17 dní a bielych nocí na ľade a snehu, kým sa v teplotách -50°C dostali až do vytúženého cieľa. „Najväčšou výzvou boli mrazivé noci, jedlo v prášku, ťahanie zamrznutých hovienok na saniach a otcovo chrápanie,“ opísala mladá Britka svoj neobyčajný zážitok. „Bolo skvelé pozorovať, čo otec robieva na svojich expedíciách. Toto bol náš prvý spoločný trek a konečne viem, aké to je.“

Amelia, ktorá navštevuje Prior Par College v Bathe, priznala, že na svojom výlete si neurobila žiadne domáce úlohy, aj keď sa o to snažila. „Zbalila som si so sebou veľa učebníc, ale otec mi ich skoro všetky zobral, aby udržal váhu saní na minime. Večer sme si vždy rozložili kemp a kým sme vybrali všetko jedlo a ostatné potrebné veci, bola som príliš zničená a ubolená. Myslím, že cez vianočné prázdniny budem mať čo robiť,“ uviedla čistá jednotkárka.

Počas výpravy jej najviac chýbali je priatelia a pohodlie domova, na ktoré sa už nevie dočkať: „Teším sa na svoju pohodlnú posteľ, sprchu a čokoládové sušienky.“

Na južný pól doviezli aj fotografiu Ernesta Shackletona a pamätnú mincu, ktorou ich obdarila Shackletonova vnučka Alexandra. Expedícii predchádzala aj tvrdá príprava, počas ktorej sa Amelia snažila aklimatizovať na nízke teploty v mraziacom boxe. Počas celého výletu si údajne počínala výborne.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

„Toto bola tá najnáročnejšia expedícia, akej som sa kedy zúčastnil. Amelia je mojou najmladšou dcérou, a tak mám tendenciu stále ju ochraňovať. Je úplne iné, keď idete na expedíciu sám, ako keď sa musíte starať aj o svoju dcéru. Musel som zabezpečiť, aby sa do Británie vrátila so všetkými prstami na rukách aj nohách a bez skriveného vlásku,“ uviedol David Hempleman-Adams.

Nebolo to však prvýkrát, čo Hempleman-Adams zobral na svoju expedíciu svoje deti. V roku 2005 sa Ameliina sestra Alicia, ktorá mala v tom čase 15 rokov, stala najmladšou osobou, ktorá zdolala severný pól. „Amelia si viedla skvelo, som na ňu hrdý. Okrem toho sme mali výborné počasie, mám pocit, že Shackleton nad nami držal ochrannú ruku,“ povedal horolezec o svojom hrdinovi.

Expedícia dosiahla južný pól v piatok, 9. decembra, o 1:30 ráno po tom, ako posledný deň na bežkách zdolala takmer 23 kilometrov. Tínedžerka svoje zážitky, pocity a ťažkosti s navigáciou v snehovej búrke zhrnula aj vo svojom blogu.

www.telegraph.co.uk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom