Rekordná pokuta za kartel neplatí, Harabin šachoval v senáte

V Sobranciach volia šéfa súdnej rady, Harabin dostal petíciu
Kandidát na predsedu najvyššieho súdu Štefan Harabin na zasadnutí súdnej rady v kultúrnom dome v Sobranciach. Sobrance, 19. máj, 2014. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Pokuty za 44,8 milióna eur za kartel šiestich stavebných firiem z roku 2004 neplatia. Minulý týždeň ich zrušil Ústavný súd SR, informuje denník Sme. Kauza sa vracia na Najvyšší súd SR a ten musí opätovne posúdiť, či si stavbári v roku 2004 dohodli ceny v súťaži o osemkilometrový úsek diaľnice D1 medzi Jánovcami a Mengusovcami.

Ak sudcovia najvyššieho súdu tentoraz nevyrieknu, že išlo o kartel, Protimonopolný úrad bude musieť firmám vrátiť zaplatené pokuty. Spoločnosti Betamont, Inžinierske stavby, Skanska a Strabag zaplatili na pokutách 24,3 milióna eur. Doprastav mal zaplatiť pokutu 6,6 milióna eur, ale zbavil sa jej cez reštrukturalizáciu. Zvyšných 13,9 milióna pripadlo na portugalskú firmu Mota-Engil, tá podľa informácií Sme pokutu dodnes nezaplatila.

Harabin nezákonne vymenil sudcov

Ústavný súd sankcie pre stavbárov zrušil, pretože najvyšší súd porušil ich základné právo nebyť odňatý zákonnému sudcovi, vysvetľuje denník. Ide o ústavné právo, ktoré ľuďom i firmám garantuje, že o ich žalobe bude rozhodovať náhodne určený sudca a neskôr sa už nebude svojvoľne meniť.

V senáte, ktorý rozhodoval o rekordnej pokute pre stavbárov, sa však sudcovia svojvoľne menili, a to na základe rozhodnutia vtedajšieho predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina, píše Sme. Keď žaloby proti pokutám prišli na súd, v senáte sedeli sudcovia Igor Belko, Zdenka Reisenauerová a Alena Polačková, no tí nakoniec rozsudok nevyniesli.

Harabin v roku 2009 nahradil Reisenauerovú a Poláčkovú inými sudcami – Miroslavom Gavalcom a Elenou Berthotyovou. Táto zmena sa dodnes podľa denníka vníma ako pomsta Harabina voči Gavalcovi a Berthotyovej, ktorí patria spolu s Belkom medzi jeho kritikov.

Verdikt v prospech firiem sa očakával

Verdikt v prospech stavebných firiem sa očakával. Harabinove šachovanie v senáte totiž Ústavný súd SR spochybnil už v inom prípade. Sudcovia Gavalec a Berthotyová upozorňovali na rozhodnutie ÚS v spore štátnej lotérie Tipos s cyperskou firmou Lemikon. Ústavní sudcovia vtedy ostro kritizovali Harabina za to, že svojvoľne zmenil troch z piatich členov senátu.

„Takéto zmeny sa dali označiť prinajmenšom za účelové,“ rozhodli vtedy ústavní sudcovia. Vedenie Najvyššieho súdu SR námietky Gavalca a Berthotyovej vtedy nevypočulo a nechalo ich rozhodovať, hoci bolo pravdepodobné, že ich verdikty nakoniec Ústavný súd SR zruší. Sudcovia napísali na koniec svojich rozsudkov aj upozornenie, že sa snažili nezrovnalosti riešiť, no neúspešne.

„Sudcom Berthotyovej a Gavalcovi bola napriek ich opakovaným námietkam voči zloženiu senátu uložená povinnosť konať v tejto veci,“ píše sa aj v rozsudku proti stavbárom, ktorý teraz Ústavný súd SR zrušil. Keď sa spis fyzicky vráti na Najvyšší súd SR, o pokute pre stavbárov by mali rozhodnúť zákonní sudcovia, teda Belko, Reisenauerová a Polačková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štefan Harabin
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR