Rekordný River Park Night Run, najrýchlejší bol triatlonista

Run
3. ročník River Park Night run Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 17. septembra (WBN/PR) – Štvrtý ročník Bratislavského nočného behu – River Park Night Run potvrdil, že aj za krátky čas svojej existencie už patrí medzi najpopulárnejšie behy na Slovensku. V sobotu večer krátko po ôsmej sa dala do pohybu masa 3535 bežcov, čo je druhý najvyšší počet účastníkov v jednom behu na našom území. Slovenský rekord so 4880 bežcami v hlavnej kategórii drží zatiaľ tohtoročný Národný beh Devín – Bratislava. Pravda, kým Bratislavský nočný beh je ešte stále v predškolskom veku, „Devín“ je so 65 ročníkmi už dôchodca.

Ďakujem všetkým, že ste prišli, zdolali ste 9-kilometrovú trať a vytvorili ste úžasnú atmosféru,“ poďakoval sa po pretekoch počas slávnostného vyhlasovania výsledkov riaditeľ podujatia Peter Pukalovič. „Vďaka patrí aj mestskej i štátnej polícii, samospráve a všetkým, ktorí nám pri zorganizovaní tohto mimoriadne úspešného ročníka veľmi pomohli.“

Atmosféra na 4. ročníku River Park Night Run bola naozaj úžasná. V tom sa zhodli takmer všetci. Okolo trate na siedmich pódiách vyhrávali dídžeji, v centre slovenskej metropoly bolo plno divákov, rovnako aj na Dunajskom nábreží či v cieli pretekov v River Parku. Nechýbal medzi nimi ani náš elitný hokejový obranca tímu zámorskej NHL New York Islanders Ľubomír Višňovský.

Prekvapilo ma, koľko ľudí nás prišlo povzbudiť. Zažil som perfektnú atmosféru, bol to pre mňa zážitok. Aj keď si človek myslí, že už nevládze, keď začuje ľudí skandovať svoje meno, dodá mu to energiu a preteky ubiehajú rýchlejšie,“ rozplýval sa tenista Dominik Hrbatý nad úžasnou atmosférou. Na Bratislavskom nočnom behu štartoval prvý, no dúfa, že nie posledný raz: „Ak budem na budúci rok v čase pretekov v Bratislave, určite si prídem zabehať.

Populárny Domino finišoval v absolútnom poradí bez rozdielu veku a pohlavia na 46. mieste za 34:13 min a o 47 sekúnd predstihol moderátora Mateja Cifru alias Sajfu. „Chcel som bežať voľnejšie, za 36 – 37 minút, ale Sajfa to hneď od začiatku nakopol. Šesť kilometrov sme sa držali spolu, ale pri miernom stúpaní nevládal, tak som mu ušiel,“ vravel Hrbatý.

Smutný však nebol ani Sajfa. Bežal životné preteky: „Ešte nikdy doteraz sa mi nepodarilo absolvovať bežeckú súťaž v tempe pod štyri minúty na kilometer.“

Víťaz 4. ročníka Bratislavského nočného behu – River Park Night Run triatlonista Richard Varga z J&T Sport teamu Bratislava však zvládol 9 km za 27:33 min v priemernom tempe pod 3:04 min na kilometer. V cieli bol prekvapujúco až o 34 sekúnd skôr ako víťaz prvých dvoch ročníkov Juraj Vitko.

Nevedel som, čo môžem čakať. S našimi bežcami – špacialistami totiž často nesúťažím a chcel som zistiť, na čo si asi môžem medzi poprednými slovenskými bežcami trúfať. Myslím si, že môj test dopadol dobre: Nemal som krízu, len trocha tvrdé nohy. Najnáročnejší bol záver, posledných 1500 metrov bola totiž dlhá rovinka. Preteky som si však užíval. Trať mi však vyhovovala, bola zaujímavá. Oceňujem dobrý výber organizátorov,“ vravel Richard Varga, 22. na OH v Londýne v súťaži triatlonistov a nedávny vicemajster Európy v kategórii do 23 rokov. Pred dvoma rokmi na Bratislavskom nočnom behu – River Park Night Run druhý a vlani štvrtý.

Atmosféra bola úžasná, z roka na rok je to lepšie a myslím si, že tento ročník bol zatiaľ jednoznačne najvydarenejší. Diváci sa do akcie veľmi dobre zapájali povzbudzovaním a myslím si, že takýto beh nám môžu aj vďaka nim závidieť napríklad aj v Česku,“ dodal ešte víťaz.

Tohtoročný vicemajster SR v behu na 5000 m na dráhe a v cestnom behu na 10 km Kysučan Juraj Vitko neskrýval po pretekoch sklamanie: „Chcel som vyhrať, no na druhej strane Rišo je v super forme. Ušiel mi na Obchodnej ulici. Žiaľ, cítil som sa unavený, boli to moje siedme preteky v priebehu mesiaca.“

Prekvapenie sa zrodilo aj v súťaži žien. Nevyhrala účastníčka londýnskeho olympijského maratónu Katka Berešová, ale ešte len 17-ročná dorastenka Lucia Janečková z Nových Zámkov. Talentovaná bežkyňa (v tomto roku získala zlato na halových M-SR na 3000 m a v rovnakej disciplíne zvíťazila v medzištátnom stretnutí dorastu Slovensko – Česko – Maďarsko) mala v závere viac síl a o 6 sekúnd zdolala vo finiši našu vytrvaleckú jednotku.

Celý čas sme bežali spolu, no v záverečnom zrýchlení mi už Katka nestačila. Teším sa z toho, že sa mi podarilo predstihnúť takú výbornú vytrvalkyňu,“ skonštatovala Janečková, ktorá nadviazala na tradíciu rodinných úspechov na River Park Night Rune. Jej mama Dana zvíťazila v prvých dvoch ročníkoch, teraz skončila šiesta. „Som rada, že idem v mamininých šľpajach,“ poznamenala Lucia Janečková.

Olympionička a slovenská maratónska jednotka Katka Berešová mala na Bratislavskom nočnom behu premiéru: „Bežalo sa v úžasnej atmosfére. Z prehry s Luckou si nerobím ťažkú hlavu. Po olympiáde trénujem naplno ešte len týždeň a navyše Lucka je oveľa rýchlejšia, čo sa jasne prejavilo v závere.

FAKTY Z DOTERAJŠÍCH ROČNÍKOV:

2009 (5,5 km – 895 účastníkov)

MUŽI: 1. Juraj Vitko (MŠK Kysucké Nové Mesto) 17:54,1 min, 2. Štefan Javorka (Slávia STU Bratislava) 18:15,3, 3. Andrej Národa (Rak./SVS Schwechat) 18:16,3.

ŽENY: 1. Dana Janečková (AC Nové Zámky) 19:55,6 min, 2. Zuzana Nováčková (Slávia STU Bratislava) 21:16,2, 3. Petra Tardíková (FBC Dragons) 21:35,9.

2010 (7,0 km – 2050 účastníkov)

MUŽI: 1. Juraj Vitko (MŠK Kysucké Nové Mesto) 21:36 min, 2. Richard Varga (River Park Bratislava) 21:40, 3. Roman Vajs (VŠC Dukla B. Bystrica) 22:08.

ŽENY: 1. Dana Janečková (AC Nové Zámky/Asics Slovakia) 25:17 min, 2. Paula Habovštiaková (Slávia UK Bratislava) 25:28, 3. Petra Fašungová (Baník Prievidza/behame.sk) 27:08.

2011 (9,0 km – 2526 účastníkov)

MUŽI: 1. Thomas Lokomwa (Keňa) 27:32 min, 2. Lukáš Olejníček (ČR) 28:30, 3. Imrich Magyar (AC Nové Zámky/behame.sk) 28:48.

ŽENY: 1. Joyce Kiplimová (Keňa) 30:35 min, 2. Ľubomíra Maníková (Spartak Dubnica n/V.) 34:00, 3. Katarína Pokorná (Slávia STU Bratislava) 35:04.

2012 (9,0 km – 3535 účastníkov)

MUŽI: 1. Richard Varga (J&T Sport team Bratislava) 27:33 min, 2. Juraj Vitko (MKŠS Kysucké Nové Mesto/behame.sk) 28:07, 3. Jozef Urban (JM Demolex Bardejov/behame.sk) 28:43.

ŽENY: 1. Lucia Janečková (AC Nové Zámky) 32:28 min, 2. Katarína Berešová (TJ Obal servis Košice) 32:34, 3. Ľubomíra Maníková (Spartak Dubnica n/V.) 33:27.

Ďalšie podujatie organizované spoločnosťou Be Cool, „dm ženský beh“ sa uskutoční v sobotu 29. septembra o 15.00 h v Bratislave. On-line prihlasovanie je možné do 21. septembra, potom ešte od 27. do 29. septembra osobne v predajni Nike Eurovea.