Rekordný skok prof. Splasha: Z 11 metrov do detského bazéna

Bez názvu
Darren Taylor v nórskom Trondheime, kde sa mu podaril už 13. rekordný skok Foto: www.dailymail.co.uk

Vrhnúť sa do vody z obrovských výšok si vyžaduje riadnu dávku odvahy. Ak však pri tom skáčete do detského bazéna, v ktorom voda nesiaha ani len po kolená, ide o hotové šialenstvo. Darren Taylor, 49-ročný rodák z amerického Colorada, ho praktizuje takmer každý deň. Bývalý profesionálny potápač známy aj pod menom ‚Professor Splash‘ (Profesor Šplech) má na svojom konte už 13 zápisov v Guinnessovej knihe rekordov. Za tým posledným sa koncom marca vydal do nórskeho mesta Trondheim, v ktorom sa aj na jar blížia teploty k mínusovým hodnotám. Práve chlad mal americkému potápačovi pomôcť k hladšiemu pristátiu.

„Chcel som, aby voda mala teplotu blížiacu sa k bodu mrazu. Vtedy má dostatočnú hustotu, ale nezamŕza, a tak dopomáha k spomaleniu môjho pádu. Musíte brať do úvahy všetko – vietor, chlad aj časť dňa a byť čo najpokojnejší,“ prezradil Darren svoje tajomstvá úspechu. V Nórsku sa do bazéna s hladinou vody siahajúcou len do výšky 30 cm vrhol z 11 metrového rebríka. Vďaka 25-ročnej praxi opäť úspešne. „S mojou jedinečnou technikou môžem premeniť každý skok na rekord, ale musím priznať, že je to stále zložitejšie,“ priznal športovec, ktorý na vodnú hladinu údajne dopadá silou až štyridsaťkrát väčšou ako je zemská príťažlivosť.

https://www.youtube.com/watch?v=JINC4wLP_fE

Hoci bazén, do ktorého Taylor dopadol, bol nafukovací, na to, aby mohol byť jeho pokus zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov, nesmelo jeho dno obsahovať žiaden vzduch. Pod bazénom sa však nachádzalo niekoľko tenkých žineniek. Za zoskok do mrazivej vody si však Profesor Šplech vyslúžil šťastný trinásty rekordný zápis i uznanie početného publika.

A v čom spočíva Taylorov trik? „Nesmiem dopadnúť na celé telo, vždy najprv vystriem ruky, ktoré brzdia náraz. V opačnom prípade by som nemal šancu. Trikom je snaha dopadnúť plocho, aby som rozptýlil čo najviac vody a zabezpečil odpružený efekt,“ vysvetlil svoju techniku Taylor, ktorého najnovší rekord určite nebol jeho posledným.

www.worldrecordsacademy.org

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom