Aktualizované: Rekreačné poukazy by mali poskytovať len niektoré firmy, tvrdí Klub 500 po stretnutí s Dankom

Soták, Danko
Zľava: Generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová Vladimír Soták a predseda NR SR Andrej Danko počas stretnutia pred rokovaním zamestnávateľov a zástupcov cestovného ruchu na tému: Rekreačné poukazy a zníženie DPH na ubytovacie služby. Bratislava, 27. august 2018. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 27. augusta, 22:51

BRATISLAVA 27. augusta (WebNoviny.sk) – Rekreačné poukazy, s ktorými prišla koaličná SNS, zrejme nebudú musieť poskytovať zamestnancom všetci podnikatelia. Povedal to po pondelňajšom rokovaní s predsedom SNS Andrejom Dankom šéf Klubu 500 Vladimír Soták.

Výsledkom rozhovorov totiž podľa neho je, že poskytovanie rekreačných poukazov bude pre firmy odstupňované podľa počtu zamestnancov. V konečnom dôsledku by tak podniky s menej ako 50 zamestnancami neboli povinné tieto poukazy zamestnancom vydávať.

Suma môže byť aj nižšia

Väčšie firmy by tak rekreačné poukazy zamestnancom poskytovať mali. Podmienkou bude, aby zamestnanec o vydanie poukazu požiadal. V takom prípade bude maximálna suma poukazu 500 eur, z čoho 55 % uhradí zamestnávateľ a zvyšných 45 % si zaplatí zamestnanec. Suma poukazu však môže byť aj nižšia.

Samotné opatrenia z dielne národniarov zamerané na podporu cestovného ruchu na Slovensku, ktoré okrem navrhovaného zavedenia rekreačných poukazov zahŕňajú aj návrh na zníženie dane z pridanej hodnoty na ubytovacie služby na 10 %, sú podľa Sotáka pozitívne. Tvrdí, že mnohí zamestnávatelia už v súčasnosti na rekreáciu zamestnancom prispievajú.

Poplatok zamestnávateľa na rekreačné poukazy má byť navyše oslobodený od dane z príjmu a odvodového zaťaženia. „Keď nedáme peniaze zamestnancom a nebudeme sa o nich starať, nebude mať kto robiť. Dnes sú zamestnanci ústredná téma,“ dodal šéf Klubu 500.

Aktívna podpora cestovného ruchu

SNS chce spomínané návrhy prerokovať v parlamente už na septembrovej schôdzi. Predseda strany Andrej Danko hovorí, že je na čase, aby Slovensko začalo aktívne podporovať cestovný ruch. Tvrdí, že môže sa takto podariť nasmerovať až 800 mil. eur až 1,2 mld. eur do domáceho cestovného ruchu.

Zároveň tvrdí, že chce dosiahnuť, aby tieto benefity vedeli na princípe stravných poukazov využívať aj živnostníci a aby táto možnosť neobišla ani zamestnancov štátnej správy či ozbrojených zložiek. „Tak ako si sporíte na stravné lístky, si budete vedieť dohodnúť rekreačný poukaz,“ povedal po pondelňajšom rokovaní.

Rekreačný poukaz by podľa Danka nemal byť problém ani pre firmy, na ktoré je zameraný. „Hovoríme o mesačnom náklade 20 eur,“ tvrdí. Zároveň zopakoval, že príspevky zamestnávateľov budú daňovo a odvodovo zvýhodnené.

Vízie národniarov týkajúce sa cestovného ruchu však idú ešte ďalej. Predseda strany totiž hovorí, že ak by podpisoval budúcu koaličnú zmluvu, bude žiadať osobitné ministerstvo cestovného ruchu a športu. „Cestovný ruch má taký potenciál na Slovensku, že dokáže byť strategickým hnacím motorom hospodárstva,“ dodal.

Opozičné hnutie OĽaNO na návrhu národniarov prekvapuje, že štátnu podporu cestovného ruchu majú zaplatiť súkromní zamestnávatelia, ktorí majú pokryť väčšinu z hodnoty rekreačného poukazu.

Podľa poslanca za OĽaNO Eduarda Hegera musí byť takýto výdavok daňovo uznateľný v plnom rozsahu, čo budú aj v parlamente navrhovať. Kritizoval však aj to, že firmy nad 50 zamestnancov budú musieť tieto poukazy zamestnancom, ktorí o to prejavia záujem, vydávať povinne.

Je neprijateľné, aby takto štát súkromným firmám nariaďoval, aké benefity majú svojim zamestnancom poskytnúť,“ tvrdí poslanec.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoEduard HegerVladimír Soták
Firmy a inštitúcie Klub 500OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSNS Slovenská národná strana