Rektor Hiadlovský verí, že očierňovanie UMB pre kauzu akademických titulov už nebude pokračovať

Vladimír Hiadlovský
Rektor Univerzity Mateja Bela Vladimír Hiadlovský Foto: SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA 9. novembra (WebNoviny.sk) – Rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (UMB) Vladimír Hiadlovský verí, že nebude pokračovať ďalšie očierňovanie univerzity v očiach verejnosti, keďže do piatku bol postup univerzity v súlade s platnou legislatívou.

„Univerzita Mateja Bela považuje plagiátorstvo za vážny celospoločenský morálny problém, ktorý bol v minulosti rozšírený aj na iných univerzitách a v celej spoločnosti. Práve preto boli v rokoch 2010 – 2011 prijaté rozsiahle legislatívne zmeny, ktoré problém plagiátorstva výrazne eliminovali. Zákon o vysokých školách neumožňuje odobrať titul, ani žiadnu formu revízie rigorózneho konania,“ povedal rektor s tým, že UMB dnes deklaruje transparentné procesy pri získavaní vysokoškolských titulov.

Stanovisko rektora UMB agentúre SITA zaslala vedúca referátu marketingovej komunikácie univerzity Dana Straková.

Poslanci neschválili program schôdze

Opozícia chcela v utorok na mimoriadnej schôdzi parlamentu odvolať Andreja Danka z funkcie predsedu NR SR. Poslanci však neschválili program schôdze. Následne na tlačovej besede Danko uviedol, že svoju rigoróznu prácu dá k dispozícii knižnici UMB tak, ako ju mala 20 rokov. Jeho rigoróznu prácu sprístupnili v Univerzitnej knižnici UMB vo štvrtok o 14:00.

Podľa medializovaných informácií UMB utajila ďalšiu rigoróznu prácu. Ide o prácu s názvom Verejná správa a jej charakteristické črty, ktorú napísal Daniel Pisák v roku 2001, teda rok po tom, ako svoju prácu písal šéf parlamentu.

Opozičná strana Sloboda a Solidarita vo štvrtok vyzvala Akademický senát UMB, aby navrhol prezidentovi Andrejovi Kiskovi odvolanie rektora Vladimíra Hiadlovského a zastavil prax utajovania rigoróznych prác na tejto univerzite.

Odmietol zverejniť rigoróznu prácu

Denník N 24. septembra napísal, že predseda parlamentu tají, ako sa stal doktorom práv. V životopise si Danko uvádza iba štúdium na Univerzite Komenského, kde ukončil magisterské štúdium. Neskôr vyšlo najavo, že titul JUDr. získal na UMB.

Svoju záverečnú prácu odmietol zverejniť. Andrejovi Dankovi umožnil utajiť rigoróznu prácu pred verejnosťou dekan Právnickej fakulty UMB Michal Turošík, ktorý s ním 21. septembra uzavrel licenčnú zmluvu.

Urobil to hneď v ten deň, ako od Danka dostal písomnú žiadosť o jej utajenie. Rektor UMB Vladimír Hliadlovský tvrdí, že sa o týchto dvoch dokumentoch dozvedel až 26. septembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie UMB Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici