Rektor policajnej akadémie sa priznal, titul dal nezákonne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Václav Krajník
Václav Krajník Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Český politik Jan Rytíř získal doktorandský titul na Akadémii Policajného zboru v Bratislave nezákonne.

Na piatkovej tlačovej konferencii to potvrdil minister vnútra Robert Kaliňák s odvolaním sa na výsledky kontroly Inšpekcie Ministerstva vnútra SR.

„Obhajoba práce bola vykonaná bez prítomnosti dvoch oponentov a doktorand získal titul PhD., aj keď neboli splnené zákonom stanovené podmienky,“ vyhlásil Kaliňák. Ako uviedol, pri obhajobe Rytířovej dizertačnej práce bola zreteľne ovplyvňovaná skúšobná komisia.

Rektor akadémie Václav Krajník napriek vedomosti, že na obhajobe nie je prítomný oponent a tým pádom nie sú splnené podmienky obhajoby, rozhodol o vytvorení fiktívneho stavu, že tieto podmienky splnené sú. Rektor je navyše obvinený aj z prijatia úplatku.

Dvaja z troch sa priznali

„Dnes, po ukončení všetkých úkonov, bolo vznesené obvinenie rektorovi univerzity Václavovi K. za prečin poškodzovania cudzích práv,“ povedal Kaliňák. Inšpekcia rezortu vnútra si posvieti aj na ďalšie podozrivé tituly. Minister však očakáva aktivitu aj od orgánov školy.

Policajna akademia
Foto: sk.wikipedia.org

My máme pomerne obmedzené možnosti konania, keďže ide o vysokú školu so všetkým, čo k tomu patrí vrátane Akademického senátu, ktorý menuje a odvoláva samotného rektora,“ poznamenal Kaliňák.

Ako dodal, rezort už spracoval návrh na prepustenie rektora Akadémie Policajného zboru, keďže má služobný pomer v policajnom zbore.

Denník SME koncom mája napísal, že na zápisnici z obhajoby Rytířovej dizertačnej práce je sfalšovaný podpis profesora Jaroslava Ivora, ktorý bol jedným z oponentov. Vyhláška stanovuje, že na obhajobe musia byť prítomní aspoň dvaja z troch oponentov. Inak sa obhajoba nemôže konať.

Polícia už obvinila z prečinu zneužívania právomocí verejného činiteľa troch ľudí z Akadémie Policajného zboru, medzi nimi aj rektora Václava Krajníka. V piatok 29. júna prebehla na Akadémii PZ akcia s krycím názvom Mahony. Obvinený je aj kvestor Igor Schnorrer a pracovník akadémie Pavol K. Obvinení sú stíhaní na slobode, všetci okrem kvestora, sa priznali. Informoval o tom v pondelok na tlačovej besede minister vnútra Robert Kaliňák.

Na akadémiu prijímali za úplatky

Policajti pri akcii zaistili 29 testov a odpoveďových hárkov, s ktorými sa malo manipulovať. „Môžeme konštatovať, že pri 24 percentách vyhodnotených uchádzačov došlo k manipulácii,“ uviedol Kaliňák. Okrem toho zistili, že „minimálne v prípade dvoch uchádzačov došlo k prijatiu úplatku vo výške päťtisíc eur,“ dodal.

úplatok
Foto: blogspot.com

Trojica obvinených podľa ministrových slov mala od marca pripraviť viacero opatrení, aby pri prijímacom konaní bolo možné zameniť prijímacie formuláre za ich ekvivalenty so správnymi odpoveďami.

Minister vnútra ocenil dobré načasovanie zásahu, ku ktorému došlo po vyhodnotení pohovorov, ale zároveň pred ich oficiálnym úradným vyhlásením.

Toto podľa neho umožňuje zasiahnuť do prijímacieho konania a teda prijať tých, ktorých sa manipulácia netýka.

Kaliňák považuje za najspravodlivejšie, aby spomínaných 29 mien, pri ktorých došlo k manipulácii, skončilo mimo zoznamu a na ich miesto sa posunuli ľudia, ktorí boli pod čiarou. Momentálne je spracovaný návrh na prepustenie rektora.

Minister Kaliňák sa na tlačovej besede vrátil aj k akcii, ktorá sa uskutočnila na akadémii v stredu 27. júna, keď príslušníci Úradu boja proti korupcii robili raziu v kancelárii kvestora. Mali totiž podozrenie na porušovanie práv pri hospodárení s eurofondmi. „Ešte tam prebiehajú vyšetrovacie úkony,“ povedal minister s tým, že zatiaľ nechce tento prípad hlbšie rozoberať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Robert KaliňákVáclav Krajník