Rektor v Trenčíne má podivuhodné praktiky, SaS chce prieskum

BRATISLAVA 29. januára (WEBNOVINY) – Rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Jozef Habánik odmieta obvinenia strany SaS. Vyhlásil, že si strana útokmi na univerzitu robí len predvolebnú kampaň pred budúcoročnými parlamentnými voľbami.

Strana SaS rektora obvinila z vyplácania neúmerného odstupného, pochybného obstarania právnych služieb, či šikanovania kvestora. Na parlamentnom výbore pre školstvo preto jej poslanci iniciovali poslanecký prieskum na univerzite. Na prípad upozornil týždenník Plus 7 dní. Členovia výboru chcú však najskôr počkať na výsledky šetrenia ministerstva školstva a Úradu pre verejné obstarávanie.

Rektor hovorí o predvolebnej kampani SaS

Rektor podľa stanoviska vždy postupuje zákonne, ale aby sa predišlo pochybnostiam, už minulý týždeň písomne požiadal ministra školstva, aby na univerzite nariadil kontrolu. „Rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne sa ostro ohradzuje, aby výsostne samosprávne pôsobnosti verejnej vysokej školy boli predmetom akejkoľvek politizácie a aby si ktokoľvek zo strany SaS rok pred parlamentnými voľbami robil svoju predvolebnú kampaň bez právneho a zákonného poznania veci. Poslanecký prieskum nech si poslanci SaS vykonajú vo vlastnej politickej kuchyni a nezneužívajú akademickú pôdu na svoje zviditeľnenie,” uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poslala vedúca kancelárie rektora Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Mária Šedivá.

SaS sa nezdajú praktiky rektora

Martin Poliačik (SaS) na štvrtkovej tlačovej konferencii povedal, že rektor univerzity v Trenčíne Jozef Habánik má podivuhodné praktiky. Upozornil, že na univerzite je vyplácané odstupné v rozpore s kolektívnou zmluvou. Podľa Poliačika bol v jednom prípade vyplatený 16-násobok mzdy a v druhom prípade 10-násobok platu.

Poslancov SaS tiež zaujíma, na základe čoho univerzita vybrala advokátsku kanceláriu, ktorá jej poskytuje právne služby. „V spore o 200 eur univerzita platí advokátskej kancelárii 30 eur za každý úkon, plus cestovné,“ povedal Poliačik.

Poslanci upozornili aj na prípad kvestora univerzity, ktorého prepustil ešte bývalý rektor univerzity. Súd však rozhodol, že nezákonne a keď sa vrátil, údajne mu sťažujú prácu, nemá internet, nemôže vstúpiť do hlavnej budovy, nemá klapkový telefón, je odstavený od výkonu funkcie. Dostal aj zákaz komunikácie s médiami. Toto všetko vrhá podľa Poliačika na univerzitu zlé svetlo.

„Medzi kvestorom a univerzitou prebieha v súčasnosti súdny spor o náhradu mzdy z neplatne skončeného pracovného pomeru. S blížiacim sa termínom súdneho pojednávania rastie aj enormný tlak na rektora, ktorý sa vystupňoval až do osobných vyhrážok voči nemu, že v prípade nevyplatenia požiadaviek bude osoba rektora negatívne medializovaná,” doplnila Šedivá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef HabánikMartin Poliačik