Rektorom a zástupcom Slovenskej akadémie vied sa nepáči, ako bola vedená tlačovka Plavčana

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sav.jpg
Foto: archívne, www.facebook.com/SlovenskaAkademiaVied

BRATISLAVA 15. augusta (WebNoviny.sk) – Rektori a zástupcovia Slovenskej akadémia vied (SAV) sa ohradzujú voči spôsobu, ktorým bola vedená pondelková tlačová konferencia na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR. Prekáža im, že po rokovaní s ministrom školstva Petrom Plavčanom boli prítomní na tlačovej konferencii, boli na nej uvedení ako partneri, ale napokon neboli vyzvaní k slovu, aby verejne prezentovali svoje stanovisko. Agentúru SITA o tom informovala manažérka pre komunikáciu zo Slovenskej technickej univerzity Andrea Settey Hajdúchová.

Na rokovanie prišli s 8 požiadavkami

Zástupcovia siedmich výskumných univerzít a SAV sa v pondelok stretli s ministrom školstva Plavčanom, aby s ním rokovali o ďalších krokoch smerujúcich k uvoľneniu zablokovaných eurofondov na výskum a vývoj. Na rokovanie prišli s ôsmimi požiadavkami, pričom výsledkom stretnutia je zatiaľ dohoda na prvých štyroch bodoch, z ktorých najdôležitejšie sú dohoda na oprave pravidiel hodnotenia a výberu projektov, obnova práce Rady Výskumnej agentúry a urýchlené vyhlásenie zrušenej výzvy dlhodobého strategického výskumu. Rovnako akceptovali návrh na verejné prezentácie projektov v snahe zvýšiť transparentnosť.

Principiálnou požiadavkou rektorov bolo, aby verejné prostriedky Európskej únie určené na výskum boli aj použité na výskum, a to primárne v tých slovenských inštitúciách, ktoré vedecký výskum reálne robia, a ktorými sú najmä verejné vysoké školy a SAV.

Prehodnotenie výsledkov

Kauza, ktorá sa týka podpory výskumu z eurofondov, trvá od prvej polovice júla. Výskumné univerzity a Slovenská akadémia vied najprv žiadali ministra školstva Petra Plavčana o prehodnotenie výsledkov pri hodnotení projektov v rámci výzvy na financovanie dlhodobého strategického výskumu. Univerzity a SAV reagovali na to, že v rámci výzvy za 300 miliónov eur nedostal ani jeden projekt univerzitných vedeckých parkov a vedeckovýskumných centier výskumných univerzít a ústavov SAV finančnú podporu.

Strana SaS následne kritizovala, že príspevky na vedu a výskum rozdelili vo výzve netransparentne, v rozpore s pravidlami a podľa medializovaných informácií mohlo dôjsť aj ku korupcii. Poslankyňa za OĽaNO Veronika Remišová upozorňovala v súvislosti s výzvou aj na konflikt záujmov. Odvolávala sa pritom na informáciu, že jeden z hodnotiteľov projektov vo výzve na podporu výskumu a vývoja sedí vo vedení inštitúcie, ktorá do súťaže prihlásila viaceré projekty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter PlavčanVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Vysoké školstvo