Rembrandta univerzita nebavila, stal sa radšej maliarom

Google doole rembrandt
Google si pripomenul 407. výročie narodenia maliara Rembrandta. Foto: google.sk

BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Svet si v pondelok pripomína 407. výročie narodenia holandského maliara Rembrandta van Rijna. Ako darček mu Google venoval svoj vyhľadávač.

Rembrandt sa narodil v Leidene 15. júla 1606 ako Rembrandt Harmenszoon van Rijn. Hoci sa narodil ako syn mlynára, jeho rodičia si dali záležať na jeho vzdelaní.

Už ako 14-ročný nastúpil na univerzitu v Leidene, no tá ho veľmi nezaujala. Rozhodol sa ju vymeniť za štúdium umenia, najskôr u miestneho majstra Jacoba van Swanenburcha.

Pokračoval v Amsterdame u Pietera Lastmana, kde za pol roka zvládol všetko, čo ho učili, a tak sa vrátil do rodného Leidenu. Tu bol natoľko uznávaný, že už ako 22-ročný vyučoval vlastných žiakov.

V roku 1631 sa Rembrandt presťahoval do Amsterdamu, kde sa o tri roky na to oženil so Saskiou van Uylenburgh. Tá bola sesternicou obchodníka s umením, čo len pomohlo umelcovej kariére, keďže mu sobáš zaručil cenné kontakty. Rembrandt sa preslávil najmä svojimi dramatickými umeleckými dielami a špecifickým využitím svetla a tieňa na obrazoch. Medzi jeho najznámejšie diela patria obrazy Nočná hliadka, Portrét Nicolasa Rutsa, Židovská nevesta či Predstavenstvo súkeníckeho cechu.

Obrazom: Diela holandského umelca Rembrandta van Rijna

V roku 1639 si kúpil v Amsterdame krásny dom, ten sa však stal dejiskom jeho osobnej tragédie, keďže v ňom umrela jeho manželka a ich tri deti. Umelec dom neutiahol ani finančne, tak ho musel predať. Holandské hnutie v ňom v však v 20. storočí zriadila Rembrandtovo múzeum.

Hoci bol kariérne úspešný, jeho osobný život nebol veľmi šťastný. Zo štyroch detí z manželstva s prvou ženou Saskiou prežil len jediný, najmladší syn, ona sama zomrela ako tridsaťročná. Neskôr si vzal svoju domácu, Hendrickje Stoffelsovú, ktorá pózovala aj ako modelka na mnohé jeho obrazy. Napriek jeho úspechu ako maliar i ako učiteľ sa zlým hospodárením prepracoval k bankrotu. Preto dal svoje diela do dražby, no jej výsledok ho sklamal a nezachránil. Tragédia jeho života však pokračovala, keď o niekoľko rokov zomrela jeho milovaná manželka Hendrickje a ako 27-ročný i jeho jediný syn Titus. O 11 mesiacov na to, 4. októbra 1669, Rembrandt van Rijn v Amsterdame opustil tento svet.

Informácie pochádzajú zo stránky rembrandtpainting.net.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rembrandt