Remišová dostala v strane Za ľudí šancu roztočiť to. Využije ju? (komentár)

ZA ĽUDÍ: Snem strany
Nová predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová počas pracovného snemu strany Za ľudí v Trenčianskych Tepliciach. Trenčianske Teplice, 8. august 2020. Foto: SITA/Martin Medňanský.

„Ďakujem všetkým delegátom za kultivovanú diskusiu. Držím novej predsedníčke palce, aby pod jej vedením strana Za ľudí rozkvitala do sily. Myslím si, že aj ľuďom, ktorí odchádzajú s tým, že nevyhral ich kandidát, umožní pokračovať a spolupracovať vo vnútri strany,“ povedal Miroslav Kollár po voľbe predsedu strany Za ľudí. Stranu povedie Veronika Remišová.

Aj tieto slová neúspešného kandidáta vo voľbe potvrdzujú, že strana Za ľudí je pravdepodobne iná v porovnaní s doterajšími slovenskými skúsenosťami. Takmer pravidlom bolo, že po neúspechu v straníckych voľbách neúspešný kandidát čoskoro vytvoril najprv vlastnú platformu a hneď na to zakladal novú stranu. Tentoraz to bude asi inak. Ukáže čas.

Remišovú považovali aj za nástupcu Matoviča

Remišová svoje silné stránky ukázala ešte ako predsedníčka poslaneckého klubu OľaNO, v ktorom pôsobila do júna 2019. Všetci si dobre pamätáme jej takmer každodenné tlačové besedy, kde otvárala jednou kauzu za druhou vtedajšej vládnej koalície na čele so Smerom-SD.

Mnohí ju považovali za nástupcu predsedu strany Igora Matoviča keď sa v roku 2017 na nejaký čas odmlčal. Remišová dominovala mediálnym priestorom a špekulovalo sa, že vlastne ona je „korunnou princeznou“. Návratom Matoviča na mediálne výslnie sa však tieto úvahy rozplynuli a možno aj to bol dôvod neskoršieho odchodu z poslaneckého klubu súčasného premiéra.

Stranu preberá v ťažkých časoch

Zvolením za predsedníčku strany Za ľudí dostala Remišová šancu presadiť svoje ciele. Stranu však preberá v ťažkých chvíľach. Preferencie sa pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti, jej voliči nevedia kam strana smeruje a vo vládnej koalícii akoby sa stratila. Otázne je ako to chce urobiť.

Pri odchode z klubu OĽaNO uviedla, že je pre ňu dôležitý spôsob ako sa politika robí. „Znamená to bez osobných urážok, osočovania, bez rôznych experimentov, konzistentne a s úctou k pravde. Druhou dôležitou vecou je, aby sa mohli zapojiť aj ľudia v regiónoch, ktorí najlepšie vedia, čo ich trápi, a mali by mať právo spolurozhodovať o hnutí, za ktoré bojujú,“ uviedla pred rokom Remišová.

Teraz má šancu to aj ukázať.

Úlohou je dostať stranu znovu do povedomia občanov

Nebude to ale ľahké. Stranícki voliči sa z časti rozpŕchli a jej úlohou je ich prinavrátiť. Prvou úlohou bude iste dostať stranu do povedomia verejnosti. Posty vo vláde však nie sú až také atraktívne, aby oslnila voličov.

Eurofondy, regionálny rozvoj a informatizácia obyčajným občanom veľa nehovoria. Vedia len, že sa tam točí veľa peňazí a mnohé z nich zostávajú v súkromných vreckách. V oblasti spravodlivosti je šanca väčšia, lenže proces je dlhotrvajúci a volič možno aj zabudne, že v čele tohto rezortu je nominantka Za ľudí Mária Kolíková. Remišovej úlohou bude, aby aj tieto oblasti zviditeľnila.

Jednou z ciest je určite aj návrat k stratégii z čias pôsobenia v OľaNO. Poukazovať na prešľapy bývalej, ale ak bude treba aj súčasnej vládnej koalície. Riziko je veľké, ale možno lepšie verejne ukázať aj koaličnému partnerovi na chyby, ako držať sa pevne ministerských kresiel a po štyroch rokoch úplne zaniknúť. Už prvé reklamné kauzičky jednej z koaličných strán naznačujú, že materiálu bude dosť.

Dosiahnuť tento cieľ Remišová môže iba za jednoznačnej podpory všetkých v strane. Na sneme to deklarovali, uvidíme aj ako to bude v skutočnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaIgor MatovičMiroslav KollárVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SDZa ľudí - Kiskova politická strana