Remišová nerozumie, prečo by sa slovenské školstvo malo podobať na fínske, podľa nej je to ilúzia

Veronika Remišová
Poslankyňa NR SR za stranu OĽaNO–NOVA Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 5. júla (WebNoviny.sk) – Skopírovať fínsku inklúziu do slovenských podmienok je jednoducho ilúzia. Povedala to v rozhovore pre agentúru SITA poslankyňa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová na adresu toho, že za vzor v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania si vzala ministerka školstva Martina Lubyová fínsky vzdelávací model.

Podľa Remišovej je chybné si myslieť, že môžeme skopírovať fínsky model bez toho, aby sme na Slovensku mali prostredie, v ktorom tento model dlhodobo funguje.

„Vo Fínsku sú učitelia jedným z najlepšie platených zamestnaní vo verejnom sektore, na vysoké pedagogické školy sa vo Fínsku robí veľmi prísny výber a dostanú sa tam len najlepší absolventi a systém je založený na dôvere, kde nepotrebujú ani školskú inšpekciu,“ vysvetlila ďalej poslankyňa.

Manažérske zlyhanie

Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania určuje smerovanie slovenského školstva na nasledujúcich desať rokov. Dokument tvorí 12 čiastkových cieľov (šesť pre regionálne školstvo a šesť pre vysoké školstvo) a 106 opatrení. Opatrenia sú rozpracované do implementačného plánu, ktorý pozostáva z piatich dvojročných na seba nadväzujúcich akčných plánov.

„Ministerka si do konca tohto volebného obdobia naplánovala okrem pár konkrétnych krokov zväčša len analýzy, vytvorenie ďalších pracovných skupín a eurofondové projekty. Väčšinu z národného programu bude musieť plniť nová vláda,“ povedala Remišová a dodala, že je manažérskym zlyhaním, že ministerka nekonzultovala materiál naprieč politickým spektrom, dlhý čas tajila zloženie pracovnej skupiny a vyhýbala sa celospoločenskej diskusii.

Hŕba papierov pôjde do stratena

„Je otázne, akú životnosť bude mať tento národný program, obávam sa, že to bude len ďalšia hŕba papierov, ktoré pôjdu do stratena. Navyše, program nemá finančné krytie, bez ktorého sa nedá zrealizovať,“ uzavrela poslankyňa OĽaNO.

Národný program vychádza z autorského dokumentu Učiace sa Slovensko, programového vyhlásenia vlády SR a správy o stave školstva, ktorá bola vypracovaná počas funkčného obdobia ministra školstva Dušana Čaploviča.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina LubyováVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti