Renátu Zmajkovičovú nazlostili opoziční poslanci

Renáta Zmajkovičová
Renáta Zmajkovičová Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) – Niektorí opoziční poslanci podľa podpredsedníčky Národnej rady SR Renáty Zmajkovičovej (Smer-SD) pri prihlasovaní sa do rozpravy zneužívajú Rokovací poriadok parlamentu.

Do rozpravy sa prihlasujú písomne aj za poslanecký klub aj individuálne, čo je v rozpore so zákonom o rokovacom poriadku národnej rady,“ uviedla Zmajkovičová.

Rokovací poriadok totiž podľa nej umožňuje zákonodarcom vystúpiť v rozprave o prerokúvanej veci celkovo dvakrát, a to na základe písomného zapísania sa do zoznamu rečníkov a ústnym prihlásením sa, a to po vystúpení písomne zapísaných rečníkov.

Niektorí opoziční poslanci sa však snažia písomne prihlásiť dvojmo, za poslanecký klub i za seba, a následne aj ústne, a tak môžu podľa ich výkladu vystúpiť v rozprave celkovo trikrát. Uvedená interpretácia je však v zásadnom rozpore s rokovacím poriadkom,“ konštatovala podpredsedníčka parlamentu.

Rokovací poriadok podľa nej umožňuje len jedno vystúpenie písomne zapísaných rečníkov. Zároveň podľa jej slov upravuje možnosť prednostného poradia písomne prihlásených rečníkov, keď dáva vyslovene prednosť poslancom, ktorých poveril ich poslanecký klub. Pritom každý poslanecký klub môže poveriť vystúpením len jedného člena.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Renáta Zmajkovičová