Reťazce si spravili zo Slovenska žumpu

Potraviny
Pri každom piatom nákupe sa k Slovákom dostanú nekvalitné potraviny. Foto: SITA/MPRV SR
Potraviny
Foto: SITA/MPRV SR

BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) – Pri každom piatom nákupe sa k Slovákom dostanú nekvalitné potraviny.

Vyplýva to z kontroly Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR , ktorú vykonali u všetkých druhov predajcov potravín na Slovensku.

Kontroly sa uskutočnili od 1. do 24. júla tohto roka. Z 2 414 vykonaných kontrol až 549 zistilo nedostatky, čo predstavuje 22,4 %.

„Najväčšou katastrofou skončili kontroly v supermarketoch a hypermarketoch,“ uviedol minister poľnohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Dodal, že 145 z 325 kontrol, ktoré v nich uskutočnil rezort pôdohospodárstva, odhalilo závažné nedostatky, čo predstavuje zhruba 44 %. Najhoršie na tom boli reťazce Billa a Lidl, kde kontrolóri našli nedostatky pri viac než polovici návštev.

Prvú päticu najväčších hriešnikov uzatvárajú reťazce Tesco, Kaufland a CBA, kde iba CBA nedosiahla hranicu 40 % pochybení. Naopak najlepšie pri kontrolách obstál domáci reťazec COOP Jednota, kde zo zvýšeného počtu 343 kontrol zistilo nedostatky 43, teda necelých 12 %.

Hlavným problémom obchodu s potravinami je podľa ústredného riaditeľa ŠVPS Jozefa Bíreša nedostatok hygieny. Inšpektori ŠVPS pri kontrolách skladov a skladovacích priestorov predajní našli dokonca myši, červíky a množstvo hmyzu, ktoré predstavujú závažné zdravotné riziko. Bíreš upozornil tiež na skutočnosť, že aj samotní zákazníci pri nákupe často nedodržiavajú hygienické zásady.

Ďalším problémom distribútorov a predajcov je dodržiavanie teplotného režimu. Kontrolóri odhalili, že niektorí predajcovia skladovali mäsové výrobky a vajcia pri teplotách, ktoré presahovali 16 stupňov Celzia. Podľa Bíreša už takáto teplota môže spôsobiť rýchle množenie škodlivých mikroorganizmov. „Pri niektorých mrazených výrobkoch sme zistili, že prešli niekoľkokrát zmrazením a rozpustením“, dodal ústredný riaditeľ.

Potraviny na pultoch obchodov sa často kontaminujú až počas prepravy alebo skladovania. U prvovýrobcov inšpektori ŠVPS odhalili pri 42 kontrolách len jedno pochybenie, zatiaľ čo v prípade distribútorov mala problémy až štvrtina zo 178 kontrolovaných zásielok.

V hypermarketoch kontroly preukázali nedostatky pri 145 z 325 kontrol. Jahnátek ďalej uviedol, že výsledky kontrol bude rezort pôdohospodárstva zverejňovať na svojej webovej stránke. Taktiež zdôraznil nutnosť pristúpiť k tvrdším legislatívnym opatreniam. pretože účastníci potravinového sektora si podľa jeho slov zo Slovenska urobili „žumpu na nekvalitu“.

Billa a CBA sa bránia

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, podľa názoru vedenia reťazca BILLA v SR použilo pre zákazníkov potenciálne zavádzajúci indikátor, ktorý mieša kvalitu produktov s technickými nedostatkami predajní BILLA Slovensko. Z 84 nedostatkov sa iba 18 % týkalo potravín.

Zvyšok kritizovaných nálezov sa týkal závad prevádzkového a technického charakteru ako prach na regáloch či prasknuté kachličky v sklade. Načas nevyradené produkty po minimálnej trvanlivosti predstavovali 0,0005 % z celkového počtu niekoľkých desiatok miliónov predaných výrobkov za mesiac júl.

Použitie nesprávneho indikátora tak negatívne ovplyvnilo vnímanie kvality sortimentu predávaného v predajniach BILLA, čím vznikol negatívny dopad na reťazec, ktorý v posledných škandáloch s predajom závadných potravín, hnilých vajíčok, salmonelou kontaminovaných produktov či nekvalitných produktov z Poľska, absolútne nefiguroval.

Spoločnosť CBA rovnako ako Billa poukazuje na skutočnosť, že zistenia inšpektorov mali iba technicko-administratívnu povahu a žiadne sa netýkalo zdravotnej škodlivosti potravín.

Generálny riaditeľ CBA Slovakia Vladimír Kocourek skonštatoval, že spoločnosť je s výsledkami kontrol spokojná aj napriek tomu, že medializované zistenia nezohľadňujú charakter pochybení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír Jahnátek