Režim Baššára al-Asada oslavuje rusko-americkú dohodu

Sýria
Foto: SITA/AP

MOSKVA 15. septembra (WEBNOVINY) – Americko-ruský plán na odstránenie sýrskych chemických zbraní označil režim pod vedením prezidenta Baššára al-Asada za svoje „víťazstvo“.

„Na jednej strane pomáha Sýrii dostať sa z krízy, na strane druhej umožňuje vyhnúť sa vojne proti Sýrii,“ povedal pre ruskú tlačovú agentúru RIA Novosti sýrsky minister pre národné zmierenie Alí Hajdár. „Je to víťazstvo pre Sýriu, ktoré bolo dosiahnuté vďaka našim ruským priateľom,“ dodal.

Americký prezident Barack Obama ešte v sobotu dohodu takisto privítal.

Zároveň však varoval režim sýrskeho prezidenta al-Asada pred nedodržaním dohodnutých podmienok. „Ak diplomacia zlyhá, Spojené štáty sú pripravené konať,“ vyhlásil v narážke na prípadnú vojenskú intervenciu.

Spojené štáty a Rusko sa v sobotu na rokovaniach vo švajčiarskej Ženeve dohodli na pláne, podľa ktorého prinútia Sýriu odovzdať svoje chemické zbrane.

Potvrdil to americký minister John Kerry po schôdzke so svojím ruským partnerom Sergejom Lavrovom. „Dosiahli sme spoločnú dohodu o množstve a type chemických zbraní, ktoré vlastní režim (sýrskeho prezidenta Baššára) al-Asada,“ povedal Kerry reportérom v Ženeve.

Sýria dostala týždňové ultimátum na poskytnutie inventára svojich chemických zbraní a inšpektori ho prídu osobne preveriť najneskôr v novembri. K eliminácii tohto arzenálu by malo prísť najneskôr v polovici roku 2014.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaBaššár al-AsadJohn Kerry