Režisér Juraj Herz predstaví v kine Iskra film Slovensko 2.0

Režisér Juraj Herz nakrútil poviedkový film Slovensko 2.0
Záber z filmu Slovensko 2.0, z príspevku s názvom Čestný občan, ktorého režisérom je Juraj Herz. Dokumentárny film sa očami desiatich popredných režisérov pozerá na dvadsať rokov samostatného Slovenska. Bratislava, 17. apríl 2014. Foto: SITA/MPhilms

POPRAD 17. apríla (WEBNOVINY) – Filmový režisér Juraj Herz príde osobne predstaviť do Kežmarku najnovší slovenský celovečerný poviedkový film Slovensko 2.0. Kežmarská premiéra sa uskutoční hneď po Veľkej noci v utorok v mestskom kine Iskra. Netradičná celovečerná snímka sa skladá z desiatich desaťminútových filmov rôznych žánrov – od hraného cez animovaný, dokumentárny až po experimentálny film.

Jeden z filmov natočil práve kežmarský rodák a teraz už aj čestný občan Kežmarku Juraj Herz. Režiséra inšpirovalo k natočeniu filmu udelenie čestného občianstva mestom Kežmarok, ktoré dostal v roku 2011.

„V desaťminútovej komédii s prvkami hororu Čestný občan hrá Juraj Herz sám seba,“ uviedol predseda kežmarského filmového klubu Boris Švirloch. Okrem Juraja Herza prisľúbil podľa Švirlocha účasť na premiére filmu v Kežmarku aj Martin Šulík, ktorý je autorom jednej z poviedok vo filme Slovensko 2.0.

Obrazom: Režisér Juraj Herz nakrútil poviedkový film Slovensko 2.0

Nakrúcal v rodnom meste

Už pri preberaní čestného občianstva v roku 2011 Juraj Herz sľúbil, že ak bude mať príležitosť, príde do svojho rodného mesta niečo nakrútiť. Svoj sľub splnil, keď bol oslovený vstúpiť do celovečerného projektu Slovensko 2.0.

„Pred dvoma rokmi som dostal v Kežmarku čestné občianstvo, na ktoré sa pri tvorbe filmu dívam s odstupom a s iróniou, pretože ja ako mladý Kežmarčan som bol všetko, len nie pripravený na to, aby som bol čestným občanom. Bol som skôr zlým občanom a zlým žiakom,“ povedal Juraj Herz pred rokom pri nakrúcaní svojho krátkeho filmu Čestný občan, pri tvorbe ktorého sa inšpiroval práve slávnostnou udalosťou z mája 2011.

Režisér Juraj Herz nakrútil poviedkový film Slovensko 2.0
Záber z filmu Slovensko 2.0, z príspevku s názvom Druhý pokus, ktorého režisérom je Peter Kerekes. Dokumentárny film sa očami desiatich popredných režisérov pozerá na dvadsať rokov samostatného Slovenska. Bratislava, 17. apríl 2014. Foto: SITA/MPhilms

Korene v Kežmarku

Ako Juraj Herz uviedol, v Kežmarku sa narodili jeho prastarí rodičia, starí rodičia, rodičia. Jeden z jeho dvoch bratov v Kežmarku stále žije. „Kežmarok pokladám za svoje rodné mesto a návrat doň bol ako návrat domov. Aj tá lekáreň, ktorá je vo filme, je naozaj lekáreň, po ktorej som ako malý chlapec behal a v ktorej bol otec lekárnikom,“ uviedol v popise svojej poviedky Juraj Herz.

Vo filme Slovensko 2.0 desať režisérskych osobností širokého generačného, názorového a žánrového spektra – Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Zuzana Liová, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Iveta Grófová, Peter Krištúfek, Viera Čákanyová a Miro Jelok odpovedá na otázku: Čo je to Slovensko?

Režisér Juraj Herz nakrútil poviedkový film Slovensko 2.0
Záber z filmu Slovensko 2.0, z príspevku s názvom Pravidlá hry, ktorého režisérom je Ondrej Rudavský. Dokumentárny film sa očami desiatich popredných režisérov pozerá na dvadsať rokov samostatného Slovenska. Bratislava, 10. apríl 2014. Foto: SITA/MPhilms

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj HerzMartin ŠulíkPeter KerekesPeter KrištúfekZuzana Liová