Rezort diplomacie neodporúča cestovať do Libanonu

Útok v Libanone
Najmenej 42 mŕtvych si v piatok vyžiadali dva bombové útoky pri sunnitských mešitách v libanonskom meste Tripolis. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 31. augusta (WEBNOVINY) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR neodporúča slovenským občanom cestovať do Libanonu. Ľudia by tak mali urobiť len v prípade, že je to nevyhnutné.

Cestovanie do Libanonu predstavuje podľa rezortu diplomacie zvýšené nebezpečenstvo pre vývoj situácie v regióne a všeobecne nestabilnú bezpečnostnú situáciu v niektorých častiach krajiny, informuje tlačový odbor ministerstva.

Ministerstvo zároveň odporúča občanom SR, ktorí sa v Libanone nachádzajú, necestovať vôbec do severo-libanonského mesta Tripolis, kde sporadicky dochádza k vzájomnému ostreľovaniu sa znepriatelených komunít a bezpečnostná situácia je riziková.

Cestovať im rezort diplomacie neodporúča vôbec ani do severnej časti Libanonu – do oblasti severne od mesta Tripolis, Akkar, Quobaiat, ani do severnej časti údolia Bekaa (mestá Hermel, Arsal a obce v blízkosti sýrskych hraníc) či do južných predmestí Bejrútu (Dahyie).

Obrazom: Krvavý útok v Libanone

Cestovať na juh Libanonu, južne od rieky Litani, môžu cudzinci iba na základe povolenia libanonských úradov a len v sprievode miestnych obyvateľov. Vstup cudzincov do palestínskych táborov je zakázaný miestnymi úradmi a odporúča sa nezdržiavať sa ani v ich okolí. Všeobecne sa odporúča vyhýbať sa akýmkoľvek zhromaždeniam alebo demonštráciám miestneho obyvateľstva a zbytočne sa nezdržiavať v blízkosti mešít a kostolov.

Potrebné je dodržiavať základné princípy osobnej bezpečnosti, vyhýbať sa konfliktným situáciám a rešpektovať miestne zvyky a tradície. V prípade problémov je potrebné urýchlene vyhľadať políciu alebo bezpečnostné zložky. Konzulárnu pomoc slovenským občanom poskytuje Pracovisko zastupiteľského úradu SR v Bejrúte. Ministerstvo zahraničných vecí tiež odporúča v prípade cestovania do Libanonu využiť službu dobrovoľnej registrácie na jeho webovej stránke.

V súvislosti s konfliktom v Sýrii dochádza v Libanone stále častejšie k násilným incidentom. Hoci je Libanon oficiálne v otázke Sýrie neutrálny, v skutočnosti je krajina hlboko rozdelená na stúpencov a odporcov sýrskeho režimu. Libanonský Hizballáh otvorene a aj vojensky podporuje sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, sunnitská opozícia zas drží stranu sýrskym povstalcom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR