Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Foto: SITA/Michal Svítok
13. 01. 2011 11:07 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Rezort hospodárstva musí pozastaviť schvaľovanie dotácií

BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Ministerstvo hospodárstva SR (MH) musí pozastaviť schvaľovanie dotácií. Na základe zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy možno dotácie zo štátneho rozpočtu od 1. januára tohto roka totiž poskytovať len na základe osobitného zákona. Ten však rezort hospodárstva ešte nemá schválený. “Ministerstvo hospodárstva pripravilo na rokovanie vlády návrh nového zákona. Po schválení vládou ministerstvo predloží návrh zákona Národnej rade SR, pričom sa predpokladá, že zákon bude účinný najskôr od 1. mája 2011,“ informovalo ministerstvo. Dotácie v rámci rozpočtovej kapitoly ministerstva hospodárstva pre rok 2010 tak bude možné poskytovať až po definitívnom schválení tohto zákona v parlamente a nadobudnutí jeho účinnosti.

V stredu sa zákonom mal zaoberať vládny kabinet. Rokovanie o tomto bode však ministri prerušili. Ako po rokovaní vlády uviedol pre agentúru SITA štátny tajomník ministerstva hospodárstva SR Martin Chren, rokovanie o zákone bolo prerušené kvôli viacerým pripomienkam zo strany ministerstva financií. “Zákon o poskytovaní dotácií bude dopracovaný o dodatočne predložené pripomienky ministrom financií. Ministerstvo hospodárstva urobí všetko preto, aby tento zákon dopracovalo a vrátilo ho do legislatívneho procesu čo najskôr,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Daniela Piršelová.

Pozastavenie schvaľovania dotácií podľa Slovenskej asociácie malých podnikov (SAMP) bude mať negatívny dopad na malé a stredné firmy na Slovensku. „Každé zastavenie poskytovania dotácií nám len bude zvyšovať deficit v ich čerpaní, čo najmä z hľadiska malých a stredných podnikov nie je žiaduce. Trvale musíme zápasiť s nerovnováhou podpory. Toto čo sa teraz deje, nemá obdobu,“ reagoval pre agentúru SITA prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka. “Situáciu v súčasnosti analyzujeme a pripravujeme si vhodné riešenie v rámci podnikateľského plánu,“ reagovala na vzniknutú situáciu hovorkyňa spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza Adriana Siváková.

Podľa Podnikateľskej aliancii Slovenska (PAS) pozastavenie dotácií nespôsobí existenčné problémy malým a stredným podnikom. “Napokon, budú môcť o dotáciu požiadať neskôr v priebehu roka,“ uviedol pre agentúru SITA výkonný riaditeľa aliancie Róbert Kičina. Podľa neho väčším problémom je informovanosť o efektívnosti poskytnutých dotácií tak, aby bolo možné vyhodnotiť či majú zmysel. “Dotácie sú totiž problematickým prvkom v podnikateľskom prostredí – berú peniaze od všetkých subjektov a dávajú ich vybraným príjemcom. Práve z toho dôvodu je dôležité zrozumiteľne informovať verejnosť o tom, aký je spoločenský úžitok z poskytnutých dotácií,“ konštatoval Kičina.

V navrhovanom zákone počíta rezort hospodárstva s poskytovaním dotácií na podporu slovenského baníctva, rozvoja malého a stredného podnikania, na podporu ochrany spotrebiteľa, na podporu rozvoja priemyselnej výroby a služieb, na podporu kúpy slnečných kolektorov a kotlov na biomasu pre domácnosti ako aj na podporu realizácie opatrení regionálneho rozvoja. Doteraz riešili poskytovanie dotácií jednotlivé výnosy, ktoré si schvaľovali jednotlivé ministerstvá.

Odporúčané články

Slováci by mohli pri zateplení rodinného domu požiadať o dotáciu, ministerstvo vyčlenilo peniaze V Michalovciach majú vzniknúť stovky pracovných miest, Pellegriniho vláda odklepla akčný plán

Neprehliadnite

Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Polícia vyšetruje vraždu v Belej, muža našli v pivnici so sečnou ranou na hlave Používanie sociálnych sietí môže podľa výskumu znásobovať depresie, najmä u dievčat Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť Národniari odmietajú Merkelovej plán na záchranu migrantov, vyhlásenia kancelárky ich znepokojili Foto: Turista prežil približne 20-metrový pád vo Vysokých Tatrách Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X