Rezort zahraničia nemení cestovné odporúčanie pre Turecko

Centrom Istanbulu otriasol výbuch, na mieste sú mŕtvi
K výbuchu došlo na Námestí sultána Ahmeda v centre Istanbulu neďaleko Modrej mešity hojne navštevovanej zahraničnými turistami. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. apríla (WebNoviny.sk) – Rezort zahraničia v súčasnosti neplánuje iniciovať zmenu cestovných odporúčaní. Ministerstvo zahraničných vecí tak reagovalo na otázku, či plánuje zmeniť cestovné odporúčanie pre Turecko po tom, čo Spojené štáty americké varovali svojich občanov pred možnými teroristickými hrozbami v tureckých turistických oblastiach. „V prípade zmeny, respektíve zhoršenia situácie kdekoľvek na svete však určite budeme reagovať. To sa týka aj ostatných európskych krajín,“ uviedol tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Ako ďalej dodali, pred hlavnou letnou turistickou sezónou plánujú verejnosť bližšie informovať o tejto téme. Podotkli, že situáciu monitorujú a cestovné odporúčania priebežne zverejňujú na svojej internetovej stránke. Pre Turecko podľa ich webstránky momentálne platí 2. stupeň cestovného odporúčania, čo je zvážiť nevyhnutnosť cestovania do určitých oblastí. Cestovné odporúčanie z konca marca upozorňuje aj na zvýšené riziko teroristických útokov vo veľkých metropolách. Podrobnosti cestovného odporúčania sa nachádzajú na stránke http://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí ďalej slovenským občanom odporúča, aby v prípade cestovania do Turecka využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke rezortu.

USA varovali svojich občanov pred teroristickými hrozbami v turistických oblastiach v Turecku, o ktorých majú „dôveryhodné náznaky“. Americká ambasáda v Ankare zverejnila varovanie v utorok večer na svojej webovej stránke. Washington stále dostáva správy, že teroristické skupiny „hľadajú možnosti, ako zaútočiť na obľúbené turistické ciele po celom Turecku“, píše sa v upozornení. Americké veľvyslanectvo vyzvalo občanov USA, aby sa mali na pozore najmä „na preľudnených verejných miestach a v obľúbených turistických destináciách“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR