Rezort zdravotníctva rieši situáciu v NOÚ, pacientom chcú naďalej poskytovať kvalitnú starostlivosť

Národný onkologický ústav (NOÚ) v Bratislave.
Národný onkologický ústav (NOÚ) v Bratislave. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 19. apríla (WebNoviny.sk) – Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) v reakcii na otvorený list zamestnancov Národného onkologického ústavu (NOÚ) zaslanom ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej uviedlo, že od 1. mája až do úspešného výberového konania na pozíciu riaditeľa NOÚ bude funkciou dočasne poverený riadiaci odborník a následne sa uskutoční štandardné výberové konanie.

Rezort zdravotníctva v reakcii tiež uviedol, že je presvedčený, že nové vedenie ústavu nastaví systém fungovania a razantnej stabilizácie.

Obavy zo zakonzervovania stavu

Zamestnanci NOÚ v otvorenom liste napísali, že sa obávajú, že ani po odchode Jozefa Valockého z postu riaditeľa sa problémy ústavu nebudú riešiť. Majú totiž obavy, že súčasný stav sa zakonzervuje, lebo „vedením NOÚ bude poverený ďalší človek s politickým pozadím, nedostatočnými riadiacimi zručnosťami a nízkou znalosťou špecifickej onkologickej oblasti“, píše sa v liste.

Podpísaní zamestnanci žiadajú ministerku, aby až do uskutočnenia oficiálneho výberového konania na funkciu generálneho riaditeľa poverila riadením NOÚ Jozefa Dolinského. Ten riadil ústav až do príchodu Valockého, po čom ho vtedajší minister Tomáš Drucker menoval za šéfa tímu zodpovedného za prípravu a realizáciu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava. Dolinský naďalej ostal pôsobiť ako primár Oddelenia klinickej onkológie E v NOÚ.

Kroky smerujú k stabilizácii situácie

„Ministerstvo zdravotníctva ubezpečuje, že pacient je pre nás na prvom mieste. Situáciu v Národnom onkologickom ústave aktívne riešime a s vedením ústavu pravidelne komunikujeme. Zároveň prostredníctvom Úradu pre riadenie podriadených organizácií MZ SR pomôže ústavu pri riešení zabezpečovania personálnych kapacít, s dôrazom na sestry,“ uviedla v reakcii na list hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Zamestnanci NOÚ v liste tiež žiadajú ministerku, aby výberové konanie na riaditeľa NOÚ prebehlo transparentne, s verejným vypočutím kandidátov a zverejnením ich projektov.

Národný onkologicky ústav je podľa Zuzany Eliášovej špičkové zdravotnícke zariadenie, ktoré poskytuje služby pacientom v rámci celého Slovenska, a preto všetky kroky smerujú k stabilizácii momentálnej situácie. „Ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej záleží na tom, aby sa v ústave poskytovala kvalitná zdravotná starostlivosť a stabilizácia kľúčových zdravotníkov je preto kľúčovým faktorom. Riešenia ministerky zdravotníctva budú zamerané prioritne na to, aby pacienti aj naďalej dostávali kvalitnú špecializovanú zdravotnú starostlivosť,“ sprostredkovala postoj MZ SR hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Drucker
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNOÚ Národný onkologický ústav