Riaditeľ centra Čistý deň odmietol zlyhanie, pohrozil médiám

Riaditeľ centra Čistý deň odmietol zlyhanie, pohrozil médiám
Riaditeľ zariadenia Peter Tománek počas tlačovej konferencie resocializačného zariadenia Čistý deň k prípadu zneužitia maloletého dievčaťa v centre. Bratislava, 14. september 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 14. septembra (WebNoviny.sk) – Riaditeľ resocializačného centra Čistý deň v Galante Peter Tománek v súvislosti s kauzou údajného sexuálneho zneužívania jednej z klientok odmietol akékoľvek systémové zlyhanie zo strany strediska, ktoré vedie.

Na tlačovej konferencii pred novinármi deklaroval, že „strpia všetky úkony ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a kontrolnej činnosti“ a s orgánmi činnými v trestnom konaní budú maximálne spolupracovať pri vyšetrovaní vznesených obvinení.

Médiá vraj o dieťati prezradili príliš veľa

Tománek tiež zdôraznil, že výkon výchovného opatrenia každého klienta je pod intenzívnym dohľadom kurately, prokuratúry, súdu. „Nevytvárajme dojem, že po vstupe klienta do zariadenia sa za ním zatvoria dvere a nikto netuší, čo sa s ním deje. Dieťa sa môže stretávať osamote s kurátorom, chodí na priepustky do domáceho prostredia,“ vyhlásil.

Pôvodcom informácií o údajnom násilí v resocializačnom stredisku sú podľa Tománka osoby, ktorých samotné dieťa opakovane udáva, že je obeťou domáceho násilia a že títo ľudia sú agresori. Novinárom tiež povedal, že médiá verejnosti prezradili „o jednom dieťati príliš veľa detailov“. „Je mi ľúto, že som sám verejne parafrázoval vyjadrenia klientky, chcem sa jej touto cestou ospravedlniť a sľubujem, že už nikdy takúto chybu nezopakujem, ale za všetkými svojimi tvrdeniami si stojím,“ zdôraznil.

Riaditeľ centra Čistý deň odmietol zlyhanie, pohrozil médiám
Foto: SITA/Marko Erd

Médiám odkázal, že vyvodí konzekvencie

Médiám odkázal, že vykoná dôslednú analýzu všetkých mediálnych výstupov o resocializačnom centre a vyvodí príslušné konzekvencie. Na otázky odmietol Tománek odpovedať s tým, že nechce mariť vyšetrovanie a že už povedal všetko, čo chcel. Na tlačovej konferencii bol aj so štyrmi ďalšími osobami, ktoré odmietol novinárom predstaviť.

Poslankyňa NR SR za SaS Natália Blahová koncom minulého týždňa informovala o prípade údajného znásilnenia neplnoletého 14-ročného dievčaťa v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante. V tomto zariadení boli podľa poslankyne aj iné znásilnenia a útoky. Blahová odmietla zverejniť mená útočníkov, údajne dvoch zamestnancov zariadenia – jedného už bývalého, a aj obetí.

Ministerstvo práce v reakcii na zverejnenie kauzy začalo v zariadení v spolupráci s Generálnou prokuratúrou SR kontrolu. Kontrola sa začala v utorok bez prítomnosti klientov a zamestnancov, ktorí sú na pobyte v Chorvátsku. Opoziční poslanci medzitým upozornili na ďalšie prípady bývalých klientov a zamestnancov zariadenia, ktorí hovoria o zneužívaní chovancov. Polícia zriadila pre vyšetrovanie prípadu šesťčlenný vyšetrovací tým. Zariadenie nie je štátne, no má akreditáciu ministerstva.

Riaditeľ centra Čistý deň odmietol zlyhanie, pohrozil médiám
Foto: SITA/Marko Erd
Riaditeľ centra Čistý deň odmietol zlyhanie, pohrozil médiám
Foto: SITA/Marko Erd

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Natália Blahová