Riaditeľ košickej ZOO ponúkol funkciu

Bez názvu
Malý tučniak arktický zo stuttgartskej zoo si vyšiel na prechádzku, kde si krátil čas hrou s vodnou hadicou.

KOŠICE 17. mája (WEBNOVINY) – Podľa vyjadrenia Kataríny Jantošovičovej z komunikačného referátu košického magistrátu riaditeľ košickej zoologickej záhrady Štefan Kollár ponúkol dnes primátorovi Františkovi Knapíkovi svoju funkciu v súvislosti s minulotýždňovým úhynom tučniaka.

„Viaceré skutočnosti, napríklad informácie od riaditeľa, fotodokumentácia, videozáznam či pitevná správa nasvedčujú, že k úhynu tučniaka mohlo dôjsť v dôsledku úrazu po útoku kameňom, v súčasnosti je to však v rovine podozrenia, nie istoty,“ uvádza sa v stanovisku mesta, ktoré poskytla Jantošovičová. Ani pitva vykonaná veterinármi neurčila jednoznačne príčinu uhynutia tučniaka, ktorý trpel na infekčnú chorobu. „Moja nespokojnosť so situáciou v ZOO, ktorá vyvrcholila vlani návrhom na odvolanie riaditeľa, pretrváva. Aj nezrovnalosti okolo poslednej nepríjemnej udalosti v ZOO považujem za zodpovednosť pána riaditeľa. Na dnešnom stretnutí ponúkol riaditeľ ZOO svoje odstúpenie z funkcie, ktoré akceptujem. O termíne ukončenia pôsobenia pána Kollára vo funkcii riaditeľa budeme spolu rokovať. Situácia v ZOO je verejnosťou citlivo vnímaná a od súčasného i budúceho vedenia ZOO požadujem bezodkladné prijatie ďalších opatrení na zvýšenie bezpečnosti tučniakov. Všetky ďalšie kroky sú v kompetencii ZOO, pričom mestu záleží na tom, aby boli v prvom rade zaistené čo najlepšie podmienky pre tučniakov,“ vyjadril sa primátor

Mesto vyhlási výberové konanie na nového riaditeľa ZOO, ktorého vymenovanie je v kompetencii mestského zastupiteľstva.

Riaditeľ Štefan Kollár v stanovisku k úhynu tučniaka uviedol, že keď mu to oznámili, urobili obhliadku miesta a zistili množstvo kameňov nielen okolo tučniaka, ale najmä v malom bazéne. Uhynuté zviera odložili do chladiaceho boxu až do pitvy. „Správu o nájdenom uhynutom vtákovi s predbežným opisom a po prezretí videa som podal telefonicky na magistrát s následným riešením danej situácie,“ uviedol Kollár. Doložil, že požiadali technika, ktorý zabezpečuje prevádzku videa a kamier, o zabezpečenie snímok z kamery pri tučniakoch, a to v inkriminovanom čase 12. mája od 14:50 do 15:30. V médiách sa však podľa riaditeľa objavili zábery z času okolo 12:30. „Trestné oznámenie sme sa rozhodli dať vtedy, keď sme k tomu mohli doložiť potrebný preukazujúci materiál. Keďže nie som až tak zdatný v IT technológiách, až v nedeľu nám pomohol TV technik získať a archivovať predmetné snímky z videokamier,“ uviedol riaditeľ. Kollár dodal, že na zamedzenie podobných incidentov natiahli pri tučniakoch ďalšie pletivo. V súčasnosti je v ZOO päť tučniakov – jeden samček a štyri dospelé samičky.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ZOO Košice