Riaditeľka školy v obci Branč porušila finančnú disciplínu

žiak, škola, deti
Foto: SITA/Diana Černáková

NITRA 19. septembra (WEBNOVINY) – Nehospodárne nakladanie s verejnými peniazmi zistila kontrola z Obvodného úradu v Nitre na Základnej škole Branč. Kontrolóri zistili 27 nedostatkov.

V ôsmich prípadoch išlo o porušenie finančnej disciplíny podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Týka sa to financií v celkovej výške 16 876,96 eura.

Ako pre agentúru SITA povedal vedúci kontrolnej skupiny Jozef Liszi, v štyroch prípadoch z toho išlo o použitie verejných peňazí nad rámec oprávnenia. Spolu išlo o 4342,74 eur.

„V troch prípadoch došlo k nehospodárnemu a neefektívnemu vynakladaniu verejných prostriedkov v celkovej výške 11 807,22 eur a v jednom prípade k nedodržaniu ustanoveného spôsobu nakladania s verejnými financiami v sume 727 eur,“ informoval Liszi.

Škola má zariadiť nápravu

Školáci dostávali vysvedčenia
Foto: SITA/Gabriel Kuchta Foto: ilustračné, SITA/Gabriel Kuchta

K všetkým nedostatkom má škola prijať opatrenia. Správu o výsledku kontroly už odbor školstva Obvodného úradu v Nitre odovzdal zriaďovateľovi školy – obci Branč. Tá rozhodne o ďalších krokoch.

Riaditeľka školy Mária Mlyneková už vo svojej funkcii nie je. Starosta Eduard Gulka ju odvolal na návrh rady školy. Bližšie sa k tomu vyjadrovať nechcel.

„Informáciu dostanete na obecnom úrade alebo na internetovej stránke obce. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, ale na stránke je už vypísané výberové konanie na riaditeľa základnej školy, z čoho logicky vyplýva, že pani Mlyneková už vo funkcii nie je,“ povedal pre agentúru SITA.

Na otázku, či bude obec vymáhať vzniknutú škodu od Mlynekovej, Gulka reagoval, že „pokiaľ bude škoda, ktorá sa bude týkať obce, v každom prípade sa k tomu vytvorí škodová komisia, ktorá bude postupovať podľa zákona“.

Peniaze sú spať na ministerstve

študenti, vsoká škola
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Sumu 4342,74 eura použitú nad rámec oprávnenia už škola poslala na účet ministerstva vnútra, informoval Liszi. Agentúra SITA sa opakovane pokúšala skontaktovať s Máriou Mlynekovou, avšak s médiami od začiatku kauzy odmieta komunikovať.

Sťažnosť so závažnými obvineniami voči Mlynekovej spísalo ešte začiatkom leta niekoľko súčasných aj bývalých učiteľov školy. Okrem iného jej vyčítali, že na škole zamestnala svojho syna aj manžela, ktorým netransparentne vyplácala odmeny.

Inšpektorát práce v Nitre po kontrole skonštatoval, že porušila zákon o odmeňovaní pri výkone práce vo verejnom záujme. Učitelia upozornili tiež na to, že v priestoroch školy si zriadila súkromný byt, pričom náklady naň idú z verejných peňazí.

V sťažnosti ďalej písali, že Mlyneková využíva žiakov na prácu, ktorú má vykonávať jej syn – školník. Na škole podľa nich vládne atmosféra psychického nátlaku a zastrašovania. Podnet s 15-timi bodmi zaslali učitelia viacerým inštitúciám.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom