Riaditeľovi Boľšoj teatra sa zrak po operáciách nevrátil

Sergej filin
Sergej Filin Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 19. apríla (SITA) – Umelecký riaditeľ moskovského divadla Boľšoj teatr Sergej Filin, ktorého v januári maskovaný útočník oblial kyselinou sírovou do tváre, stále nevidí ani na jedno oko.

V rozhovore pre ruský denník Izvestija to uviedla Filinova právnička Tatjana Stukalova. „K dnešnému dňu Sergej Filin nevidí na ľavé ani pravé oko. Píše sa to v jeho lekárskych záznamoch z Nemecka, ktoré nechám preložiť a poskytnem vyšetrovateľom. Bola to kyselina. Ako môžete vidieť, keď vám niekto vyleje do očí kyselinu sírovú? Neviem, či ide o trvalé poškodenie alebo ako dlho sa bude liečiť. Lekári neposkytli žiadne prognózy,“ vyhlásila Stukalova.

Štyridsaťdvaročného Filina oblial maskovaný útočník kyselinou sírovou v centre Moskvy, keď 17. januára v noci vystupoval zo svojho auta.

Bývalý tanečník utrpel popáleniny tretieho stupňa na tvári a hlave a musel sa ihneď podrobiť operácii očí. Ďalšie zákroky absolvoval v nasledujúcich dňoch a následne sa presunul do Nemecka, kde podstúpil ďalšiu operáciu.

V súčasnosti ho čaká transplantácia očného tkaniva. V marci pritom nemeckí lekári vyjadrili nádej, že sa jeho zrak zlepší natoľko, že sa bude môcť vrátiť k svojej práci.

Filinovi sa pred útokom opakovane vyhrážali smrťou, prepichli mu pneumatiky na aute a vytvorili mu aj falošný profil na sociálnej sieti Facebook, kde zverejňovali jeho pracovnú korešpondenciu. Moskovská polícia zadržala začiatkom marca tanečníka Pavla Dmitričenka, pričom okrem neho zatkli aj Jurija Zaruckého, ktorý útok vykonal, a Andreja Lipatova, ktorý šoféroval auto z miesta činu. Podľa vyšetrovateľov im Dmitričenko za útok zaplatil 50-tisíc rubľov (v prepočte 1250 eur). Všetci traja sa k skutku už priznali. Dmitričenko však na súde uviedol, že nechcel, aby Filina poliali kyselinou. V prípade dokázania viny mu hrozí až dvanásťročný trest odňatia slobody.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej Filin
Firmy a inštitúcie Boľšoj teatr