Richard Sulík obvinil Andreja Danka, že vydiera RTVS

Richard Sulík sa vzdá funkcie predsedu SaS
Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík počas brífingu k vnútrostraníckej situácii. Bratislava, 16. máj 2016. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Predseda Národnej rady SR (NR SR) Andrej Danko vydiera podľa predsedu SaS Richarda Sulíka RTVS. Ako sa píše v stanovisku strany, ktoré agentúre SITA poskytla jej hovorkyňa Katarína Svrčeková, predseda parlamentu je povinný informovať verejnosť o plytvaní a tunelovaní zdrojov RTVS.

„Jeho dnešné slová v relácii TA3 V politike, že takéto informácie má, ale je ochotný ich zverejniť iba vo veľkom citovom rozpoložení, sú len obyčajným vydieraním vedenia RTVS,“ uviedol Sulík.

Podľa neho je absolútne neprijateľné, aby jeden z najvyšších ústavných činiteľov používal takéto prízemné praktiky. „Len tým potvrdzuje našu domnienku, že zvyšovanie koncesionárskych poplatkov a rituálne koaličné tance okolo nich sa pre SNS stali len zámienkou, ako zvýšiť svoj politický vplyv vo verejnoprávnom priestore. A neštítia sa pritom ani vydierania,“ dodal.

SNS zverejní celý zoznam externých firiem

Šéf parlamentu Andrej Danko v relácii V politike na TA3 upozornil na to, že z RTVS sa pomaly stáva vysielacia organizácia, ktorá externe nakupuje takmer všetko, pričom robí len správy. „Bude stačiť, keď bude mať RTVS jednu sekretárku a jeden počítač a všetko bude nakupovať externe? Ale úlohy má RTVS iné,“ povedal v relácii.

Dodal, že ak bude treba, zvolá SNS tlačovú konferenciu, na ktorej zverejní celý zoznam externých firiem, od ktorých RTVS nakupuje. Danko nevidí nič, čo by sa za posledné roky v RTVS zmenilo, „Kde sú archívy? Kde sú kostýmy? Veď sa zobuďme, nemôžme donekonečna všetko humpľovať,“ uviedol. Organizácia musí podľa neho začať fungovať systémovo, nesmie byť dojnou kravou a inštitúciou, cez ktorú idú peniaze do súkromných firiem. „Je RTVS len marketingová agentúra, ktorá nakupuje všetko externe?“

Sumy sa mu zdajú privysoké

Podľa predsedu parlamentu je žalostné pozerať sa na sumy, ktoré dnes RTVS míňa. „Nebudem pozerať relácie, ktoré stoja 20-tisíc eur a zosmiešňujú slovenský národ. Sú to šialené milióny, ktoré RTVS míňa na relácie a zastane vám pri nich rozum. Považujem to za hádzanie peňazí do Dunaja,“ vysvetlil Danko.

Treba to podľa neho ošetriť koncepciou a rozvojom RTVS a stanoviť, koľko peňazí budeme jasne a adresne používať na domácu produkciu. Na nasledujúcej koaličnej rade sa bude Danko napríklad pýtať, prečo za posledné tri roky išlo na externé služby deväť miliónov eur. Pokračoval, že niektoré firmy doslova parazitujú na RTVS. Nechce byť však osobný voči riaditeľovi, no kritizuje systém. „Ako môže relácia Milujem Slovensko stáť 900-tisíc eur alebo relácia Dámsky klub, kde sa tri slečny rozprávajú o počasí, tri- až päťtisíc eur?“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoKatarína SvrčekováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia Slovenska