Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezident Kiska prijal lídrov strán, Kotlebovi dal košom
Predseda strany SaS Richard Sulík počas prijatia u prezidenta SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 7. marec 2016. Foto: SITA/Marko Erd

Richard Sulík začal rokovať o vláde s pravicovými stranami

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Predseda SaS Richard Sulík chce vytvoriť vládu s pravicovými stranami OĽaNO, SNS, Sme rodina – Boris Kollár, Most-Híd a Sieť. Predsedov týchto piatich strán už Sulík oslovil a v utorok a v stredu sa s nimi neformálne stretáva a rozpráva sa o programových a personálnych otázkach.

Sulík vyslovil presvedčenie, že môže vzniknúť vláda, ktorá bude bojovať proti korupcii, vytvorí podmienky na spravodlivé potrestanie tých, čo rozkrádali krajinu a zasadí sa o zmeny v ekonomike, ktoré zvýšia zamestnanosť. “Vieme vytvoriť stabilnú koalíciu s 87 mandátmi,” povedal v utorok Sulík novinárom.

Obrazom: Prezident Kiska prijal lídrov strán, Kotlebovi dal košom

Sulík rešpektuje Kiskovo rozhodnutie

Líder liberálov verí, že pravicové strany dokážu nájsť rozumný kompromis pri napĺňaní cieľov zlepšenia pomerov v krajine.

Sulík si uvedomuje, že SNS a Most-Híd majú odlišné pohľady na rôzne veci, ak však majú vôľu riadiť Slovensko zodpovedným a slušným spôsobom, mohli by sa dokázať dohodnúť. “Máme snahu zostaviť poctivú, zodpovednú, slušnú vládu,” konštatoval Sulík.

Predseda SaS rešpektuje, že prezident Andrej Kiska poverí zostavením vlády predsedu Smeru-SD Roberta Fica, nijako to nespochybňuje a ak Fico zostaví kabinet, Sulík to bude rešpektovať.

“Predčasné voľby odmietame, považujeme to za aroganciu voči voličovi,” poznamenal. Volič podľa jeho slov rozhodol, je povinnosťou strán rokovať. “Sme pripravení hľadať prieniky, hľadať to, čo nás spája, sme pripravení na kompromisy,” dodal Sulík. Predseda SaS je pripravený robiť mediátora medzi SNS a Mostom-Híd, ak to bude treba.

Líder liberálov si uvedomuje, že tretia šanca nebude

Výsledky volieb, v ktorých SaS získala 315 tisíc hlasov, považuje Sulík za historický úspech a druhú šancu pre stranu. “Definitívne sme ukázali, že nie sme stranou na jedno použitie. Volič nám odpustil a uveril, že sme ako strana dozreli, že naše úmysly sú čisté a pevné. Uvedomujeme si, že tretia šanca nebude,” uviedol. Sulík urobí všetko pre to, aby voličov SaS a aj všetkých voličov pravice nesklamal.

Podľa Sulíka treba zabudnúť na hriechy minulosti a sústrediť sa na konštruktívnu spoluprácu. Sulík rovnako potvrdil, že prípadná široká koalícia pravicových strán bude Slovensko dôstojne zastupovať v Európskej únii. “Veľmi si želám, aby sa nám na Slovensku podarilo zostaviť vládu bez oligarchov, bez extrémistov, vládu, ktorá urobí život na Slovensku lepším,” podotkol. Sulík rovnako zdôraznil, že SaS nie je stranou jedného človeka, ale silným a úspešným tímom.

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

Bugár predstavil Sulíkovi priority strany Most-Híd

Sulík sa už stretol s Bélom Bugárom, ktorý mu predstavil priority strany Most-Híd a priblížil aj predstavu o stabilnej koaličnej vláde. “Priority dostanú partneri a nie novinári,” povedal Bugár s tým, že ak by o prioritách hovoril najprv novinárom, nikdy by žiadna vláda nevznikla.

“Bol to konštruktívny, až príjemný rozhovor,” konštatoval Sulík. Zopakoval, že jeho prioritou je zostavenie pravicovej vlády. “Som pripravený robiť kompromisy,” dodal s tým, že ak aj ostatní partneri budú mať vôľu, stredopravá vláda môže vzniknúť.

Sulík v utorok s predsedom SNS Andrejom Dankom telefonoval, šéf národniarov vysvetlil predsedovi SaS, prečo chce rokovať s predsedami strán iba oficiálne a po tom, ako ich poverí zostavovaním vlády prezident. “Rozumiem tomuto postupu,” konštatoval Sulík s tým, že SNS čaká republikový snem. S Dankom sa na rozdiel od zástupcov iných strán stretne neskôr. Bugár so Sulíkom diskutoval v spoločnosti podpredsedníčky Mosta-Híd Lucie Žitňanskej.

“Ideme na rokovania, je dôvod rokovať o vzniku vlády. Je zrejmé, že premiér Fico vládu nezostaví,” povedal po príchode do centrály predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic. Predčasné voľby považuje Lipšic za nedemokratický prejav, podľa neho sa voľby nemajú opakovať dovtedy, pokiaľ sa niekomu nezačne páčiť výsledok. Lipšic si myslí, že prioritou teraz je krajina, až potom strana a záujem osoby. “Kde by bola krajina po ďalších štyroch rokoch vlády Roberta Fica, keby ďalšie desiatky tisíc malých ľudí poodchádzali z krajiny,” poznamenal Lipšic. Ak ide o krajinu, riešenie sporov z minulosti a animozít považuje Lipšic za detinské. So Smerom sa podľa Lipšica nedajú zaviesť reformy, čo si podľa Lipšica uvedomujú aj Bugár a predseda Siete Radoslav Procházka.

Líderka kandidátky OĽaNO-NOVA Veronika Remišová si myslí, že potom, ako si prečítala programy SNS, Mosta-Híd a Siete, by sa čudovala, ak by tieto strany spolupracovali so Smerom. “Ja osobne si myslím, že to, čo oni dali do tých programov, sa so Smerom napĺňať nedá, Smer to predsa dokázal, nie počas štyroch, ale ôsmich rokov – schránkové firmy, hmotná zodpovednosť – nič z toho neurobili,” konštatovala Remišová. “Idem do toho s tým, že týmto trom lídrom ide o ich voličov a ide im o krajinu,” uzavrela Remišová.

Odporúčané články

Fico má jasnú predstavu o vláde, osloví tieto tri strany Bugár prehovoril. Bude Most-Híd rokovať o vláde so Smerom?

Témy

Diskusia

VÁŽENÍ DISKUTÉRI ktorí neustále ohovárate Smer a Fica , nájde sa medzi vami aspoň jeden, ktorý mi tu a ostatným vecne a argumentačne vysvetlí toto: Keď vládla pravica, tak sa neustále všetko zdražovalo, obmedzovali sa práva zamestnancov v zákonníku, odmietala minimálna mzda,...A... hahahá Preto sa Polák ani nedostal do parlamentu, že? Aby nemuseli plniť predvolebné sľuby, ku*vy jedne....Bolo by sa treba tých osadníkov opýtať, ako to bolo. Poslať typ novinárom, ale nie tým zapredaným. REMREŽovo dnes 10:14 A PRÁVE PRETO MÁ ÚSPECH NA SLOVENSKU, KTORÉ OVPLÝVA NAIVNÝM OBYVATEĽSTVOM, KTORÉ VIDÍ MAX. NA ŠPIČKU SVOJHO NOSA A POZNÁ JEDINÚ CESTU M- DO KOSTOLA. MREŽovo Richard Sulík a česká mafia Marián Kočner nebol prvý mafián, s ktorým sa predseda SaS zbratal. Prvé skúsenosti získal v Českej republike, kde pôsobil v rokoch 2006 – 2007 ako poradca ministra financií Vlastimila Tlustého. Vlastimil Tlustý bol členom Komunistickej... MREŽovo Ďalšia dojná krava: Košická tepláreň Z nemorálneho konania predsedu SaS Richarda Sulíka si zobral príklad jeho nominant na funkciu riaditeľa Košickej teplárne Ivan Zich. Jeho zlatý padák činil 90 tisíc eur. SaS bola vo vláde Ivety Radičovej a, samozrejme, posúvala...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Parlamentné voľby 2016

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...