Richter chce zvýšiť minimálnu mzdu na 480 eur, odborári navrhujú inú sumu

Ján Richter
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: archívne, SITA/Peter Maďar

BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) – Ani septembrové rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady SR neprinieslo zhodu vo výške minimálnej mzdy na budúci rok. Informoval o tom po rokovaní minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

„Opätovne som predložil tú istú výšku minimálnej mzdy, ako som predkladal aj naposledy, to znamená 480 eur,“ povedal Richter.

Zatiaľ čo Združenie miest a obcí Slovenska predložený návrh ministerstva akceptovalo, Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) naďalej trvala na svojom návrhu zvýšiť minimálnu na úroveň 492 eur.

Združenie miest a obcí súhlasilo

Republiková únia zamestnávateľov (RUZ) nezaujala stanovisko. Podľa nej chýbajú jasné analýzy, ktoré by určovali na základe akých kritérií sa ma stanoviť výška minimálnej mzdy

„Minimálna mzda je ekonomický činiteľ a preto neustále nabádame k tomu, aby sme našli súvislosti, kde je zrejmé, že takýto rast minimálnej mzdy bude pre ekonomiku Slovenska a pre zamestnancov nielen najlepší, ale aj bezpečný,“ povedal prvý viceprezident RUZ Ľuboš Sirota.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZR) nesúhlasila s navrhovanou výškou, ktorú predkladalo ministerstvo. „Bohužiaľ, musím skonštatovať, že minimálna mzda je v tomto roku čisto politicko-marketingový nástroj a nie je to nástroj, ktorý by mal v sebe elementárne znaky rozumného hospodárenia,“ podotkol po rokovaní rady Rastislav Machunka z AZZZ.

Nárast o 10,34%

Rezort práce navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu na Slovensku od začiatku budúceho roka zo súčasných 435 eur na 480 eur. Išlo by o nárast o 10,34 %.

Ministerstvo takýto nárast najnižších zárobkov navrhuje „po posúdení celkovej sociálnej situácie v Slovenskej republike za predchádzajúci kalendárny rok a vzhľadom na očakávaný pozitívny makroekonomický vývoj v roku 2017“.

Navrhované zvýšenie sumy minimálnej mzdy je podľa ministerstva o 7,04 percentuálneho bodu vyššie ako jej minimálny nárast, vyplývajúci z valorizačného mechanizmu úpravy sumy minimálnej mzdy podľa zákona, ktorý predstavuje 3,3 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterRastislav Machunka
Firmy a inštitúcie AZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRRUZ Republiková únia zamestnávateľovZMOS Združenie miest a obcí Slovenska