Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ján Richter
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Richter dal vnútornej kontrole prešetriť medializované informácie o ústredí práce

BRATISLAVA 28. mája (WebNoviny.sk) – Minister práce Ján Richter považuje za veľmi nešťastné a poľutovaniahodné, ak sa zamestnanec Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (UPSVR) akýmkoľvek spôsobom podieľal na snahe verejne známych obvinených osôb zisťovať informácie o súkromí novinárov.

Richter tak reagoval na medializované informácie, že súčasťou komanda na sledovanie novinárov obvineného Mariana K. bol aj Juraj Š., riaditeľ odboru pomoci v hmotnej núdzi a štátnych sociálnych dávok na UPSVR. Ten poslal pred takmer dvoma rokmi kontrolu redaktorke Denníka N Monike Tódovej, aby zistila, ako sa stará o svoje deti.

„Minister plne podporuje súčinnosť UPSVR s vyšetrovateľmi. Bol informovaný, že Juraj Š. už nie je zamestnancom UPSVR a zároveň, že UPSVR podalo na túto osobu trestné oznámenie pre podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu s trestným činom neoprávneného nakladania s osobnými údajmi podľa § 374 Trestného zákona,“ informoval tlačový odbor rezortu práce s tým, že minister využil svoju kompetenciu a poslal vnútornú kontrolu prešetriť aktuálne medializované informácie o Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ututlávanie popierajú

Predsedníčka poslaneckého klubu hnutia OĽaNO Veronika Remišová na utorkovej tlačovej besede povedala, že Richter by sa mal verejne ospravedlniť novinárke za to, že jeho podriadení umožnili a kryli zneužitie inštitúcií štátu.

„O medializovaných skutočnostiach súvisiacich s pani Tódovou sa minister detailne informoval v roku 2017. Následne na základe preverovania a informácií z UPSVR už na tlačovej besede v júli 2017 vyjadril ľútosť nad konaním zamestnanca úradu a pani Tódovej sa spolu s generálnym riaditeľom UPSVR ospravedlnili. Tvrdenie OĽaNO, že sa akékoľvek informácie snažil ututlať je preto úmyselným klamstvom. V roku 2017 boli vnútorne prešetrené všetky vtedy známe informácie, následne UPSVR prijalo opatrenia, aby už k podobným pochybeniam nedošlo,“ tvrdí ministerstvo práce.

Podozrenie zo šikanovania

Prípad podľa Remišovej od začiatku vzbudzoval podozrenia zo šikanovania a pokusu zdiskreditovať nepohodlného človeka.

„Vedenie ministerstva tvrdilo, že šlo o bežnú kontrolu. Kontrolu vykonal zamestnanec platený z národného eurofondového projektu zameraného na osoby v nepriaznivej sociálnej situácii,“ priblížila Remišová s tým, že po jej podnete ministerstvo v komunikácii s Európskou komisiou uznalo svoju chybu a zaplatilo takmer 30-tisíc eur nie z eurofondov, ale zo štátneho rozpočtu.

„Podľa ich vtedajšieho vyjadrenia pani novinárka riadne podala úradu povinné oznámenie o starostlivosti o deti, ale zodpovední pracovníci ho vraj nezapísali do elektronického systému úradu,“ uviedla Remišová.

Posielajú terénnych pracovníkov

V rámci národného projektu Podpora rozvoja sociálnej práce v rodinnom prostredí podľa rezortu práce terénni sociálni pracovníci v oblasti štátnych sociálnych dávok navštevujú poberateľov dávok (vrátane prídavkov na dieťa, rodičovského príspevku, príspevkov na kompenzáciu ŤZP a pod.) priamo v rodinnom prostredí.

„Ich úlohou je zistiť, či tieto prostriedky plnia svoj účel, či nie sú nejaké zmeny oproti spisovej dokumentácii a poskytnúť klientom sociálne poradenstvo (napríklad informáciu o možnosti komunikácie s úradom elektronicky a pod.) Ďalším dôvodom návštevy v rodine môže byť aktualizácia spisovej dokumentácie, aby nedochádzalo k omylom a nezrovnalostiam pri vyplácaní štátnych sociálnych dávok,“ uviedol rezort práce.

Odporúčané články

Prichádza obdobie rozdrobenosti politickej scény, ale Danko nevidí dôvod na predvolebné koalície Vallovu parkovaciu politiku podporili aj poslanci v Ružinove, ale predniesli svoje pripomienky

Neprehliadnite

Foto: Cyklista neprežil zrážku s Octaviou, vodič sa zrejme dostatočne nevenoval riadeniu Kotleba mal podržať Ficovu vládu za to, že ich nezrušia, odkrýva Kočnerova Threema Aktualizované: Začiatok týždňa je horúci, pre niektoré okresy je vydaná aj výstraha prvého stupňa Minimálna mzda má budúci rok tvoriť polovicu z očakávanej priemernej mzdy Video: Zadržaný supertanker Adrian Darya 1 vyplával do medzinárodných vôd

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X