Richter má odvážný plán, chce polovičnú nezamestnanosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ján Richter
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) – V priebehu nasledujúcich štyroch rokov by nová vláda chcela znížiť nezamestnanosť aspoň o 50 percent. Vyhlásil to dnes v relácii V politike televízie TA3 staronový minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD). Podľa neho dnes je dnes na Slovensku dlhodobo nezamestnaných približne 160 tisíc ľudí. Richter tiež zdôraznil, že verí, že zámer programového vyhlásenia vlády do roku 2018 vytvoriť 100 tisíc pracovných miest a nezamestnanosť znížiť pod hranicu 10 percent sa podarí naplniť.

V predošlom volebnom období sme v tejto oblasti pripravovali legislatívu a projekty, dnes môžeme pokračovať,“ povedal. V záujme boja s nezamestnanosťou je podľa ministra dôležité zamerať sa na oblasť duálneho vzdelávania a zvýšiť počet študentov na stredných odborných školách. „V Poľsku viac ako 50 percent absolventov základných škôl postupuje ďalej na stredné odborné školy. Na Slovensku je to len okolo 30 percent,“ povedal s tým, že technické vzdelanie má u nás perspektívu a budúcnosť.

V rámci problematiky nezamestnanosti sú podľa ministra problematické hlavne dve oblasti. Jednou je vysoká nezamestnanosť mladých ľudí do 29 rokov. Druhou oblasťou sú dlhodobo nezamestnaní. „To je systémový problém, ktorý sa musí systémovo riešiť. Je to nevyhnutné,“ uviedol Richter. V skupine dlhodobo nezamestnaných je podľa neho vysoké zastúpenie osôb rómskeho etnika. „Pre tých ktorí majú záujem pracovať, treba vytvoriť podmienky. Nie všetci sú ale zamestnanteľní,“ povedal. V tejto oblasti by podľa ministra bolo prospešné obnoviť projekt sociálnych podnikov. Vláda podľa neho tiež pripravuje podporné opatrenia pre znevýhodnené okresy, napríklad v podobe uľahčenia vytvárania živností.

Témou relácie bolo aj postavenie žien na Slovensku. Podľa poslankyne Oľgy Nachtmannovej (Smer-SD) je Slovensko v tejto oblasti stále pomerne konzervatívnou krajinou. „Rovnosť medzi mužom a ženou nastane vtedy, keď bude medzi nimi úcta a nie boj,“ vyhlásila. Podľa Lucie Nicholsonovej (SaS) u nás stále pretrváva stereotyp, že za každou úspešnou ženou musí stáť muž, čo podľa nej nie je pravda. Podľa Eriky Jurinovej (OĽaNO) Slovensko musí v oblasti rovnoprávnosti prejsť ešte kus cesty. „Stále to má ľahšie žena, ktorá sa tvári ako muž,“ vyhlásila. Edita Pfundtner (Most-Híd) skonštatovala, že v oblasti rovnosti pohlaví je potrebné zlepšiť vzdelávanie, aby sa odbúrali zažité predsudky. „Podľa prieskumov si 70 percent opýtaných myslí, že do verejného života a politiky patrí viac žien,“ uviedla. Podľa Adriany Pčolinskej (Sme rodina) si SR v rámci zastúpenia žien v politike nemá čo vyčítať. „Je primerané, rozhodujú o tom voliči,“ dodala.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Edita PfundtnerJán Richter
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR