Rieky sa začínajú vylievať, voda zaplavuje cesty a domy

Povodeň
V Leviciach nebezpečne stúpa potok Podlužianka. Foto: SITA/Martin Havran

TRENČÍN 31. marca (WEBNOVINY) – Silný dážď a topiaci sa sneh komplikuje situáciu na vodných tokoch. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred povodňami najvyšším možným stupňom výstrahy.

Tretí stupeň platí v Bratislavskom kraji pre rieky Bebrava, Radiša a Žitava, v Banskobystrickom kraji sú to toky Podlužianka, Sikenica, Krupinica, Krtíš a Štiavnica. Hydrológovia očakávajú i naďalej vzostup vodných hladín.

Tretí stupeň hydrologickej výstrahy sa týka okresov Bánovce nad Bebravou, Partizánske, Zlaté Moravce, Veľký Krtíš a Levice. Pre ďalšie okresy južného a stredného Slovenska naďalej platí hydrologická výstraha druhého stupňa.

Stále tiež platí meteorologická výstraha druhého stupňa pred silným dažďom, a to najmä na juhu stredného Slovenska.

Obrazom: Cestu medzi Pezinkom a Šenkvicami zaliala voda

Nitriansky kraj

V Demandiciach začína zatápať domy

Mimoriadnu situáciu vyhlásili v siedmich dedinách a jednom meste Nitrianskeho kraja – Hul, Podhájska, Vieska nad Žitavou, Tesárske Mlyňany, Slepčany, Neverice, Demandice a Levice. Okrem toho mimoriadna situácia platí v celom okrese Levice.

V Leviciach ukladajú vrecia s pieskom v dĺžke zhruba dvoch kilometrov a do výšky asi pol metra nad úrovňou betónových múrikov lemujúcich potok Podlužianka. Na mieste sú hasiči a vojaci.

Podlužianka ohrozuje základnú školu a nábytkársku firmu Lenco, s.r.o. Levice, robia preto opatrenia na ich ochranu.

Obrazom: Povodňová situácia v Leviciach

Problém nastal v neďalekých Demandiciach. Zatopilo tam 20 domov, ľudí zatiaľ evakuovať nemuseli.

„V Štiavnických vrchoch spadlo v predošlých dňoch pomerne veľa snehu, okolo 30 – 40 centimetrov, ktorý sa teraz topí a k tomu sa pridal dážď. Komplikuje to situáciu na prítokoch Hronu,“ povedal pre agentúru SITA hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p., Ľuboš Krno.

Levice podľa jeho slov dostali približne 500 vriec s pieskom, ďalších 1000 vriec majú k dispozícii okolité obce Demandice, Kozárovce, Rybník, Malé Kozmálovce, Veľké Turovce a Podlužany.

Voda steká z polí na cestu

Cesta III/51012 medzi obcami Farná a Čaka v okrese Levice sa uzatvára v oboch jazdných pruhoch z dôvodu nánosov a stekajúcej vody z polí. „Obmedzenie bude vyznačené cestármi, zatiaľ je na mieste polícia,“ informuje vedúci zmeny Ľubomír Krajčír z Operačného strediska Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre.

Tretí stupeň povodňovej aktivity je vyhlásený v Nevericiach, kde miestny potok sa prelieva z koryta a rovnaká situácia je v Kostoľanoch pod Tribečom, kde je vyhlásený II. stupeň povodňovej aktivity. Obydlia v týchto dedinách ohrozené nie sú, uviedol Krajčír.

Tok rieky Žitava vo Vrábľoch, Novej Vsi nad Žitavou, Lúčnici nad Žitavou a Martinovej je zatiaľ v koryte a bez preliatia, situáciu tu monitorujú.

Jazero, vodná nádrž Nová Ves nad Žitavou a vodná nádrž Vráble sú zvýšené. V okrese Komárno situáciu monitorujú, zatiaľ je bez povodňovej výstrahy.

Vytekajúca voda z kanála obmezdila dopravu

V okrese Topoľčany je na ceste II/499 v obci Vozokany obmedzená premávka v jednom jazdnom pruhu pre vytekajúcu vodu z odvodňovacieho kanála cez jeden jazdný pruh. Voda sa následne vracia späť do tohto kanála.

Rýchlosť je tu obmedzená na 30 kilometrov za hodinu dopravnou značkou, premávku na mieste riadi polícia. Na ceste II/593 medzi Kovarcami a Oponicami z polí preteká voda cez oba jazdné pruhy, na ceste vyznačia obmedzenie.

V okrese Nové Zámky je v obci Veľká Maňa a Hul vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity, preteká voda z polí a spodná voda zaplavuje v obciach pivnice.

V obci Podhájska je takisto tretí stupeň, vylieva sa miestny potok Liska v dedine. Na Obvodnom úrade v Nových Zámkoch zasadal krízový štáb.

Trenčiansky kraj

Na niektorých úsekoch ciest je vyliata voda

Na ceste I/50 od Bánoviec nad Bebravou smerom na Prievidzu, medzi obcami Hradište a Jerichov, preteká cez vozovku voda so šírkou asi 10 metrov.

Na asi 30 metroch cesty III/05034 v smere z Bánoviec nad Bebravou na obec Prusy je vyliata voda na vozovke. Vodu z polí na ceste hlásia trenčianski policajti aj v obci Opatová nad Váhom. Vodiči by tu mali byť opatrní, Slovenská správa ciest tento úsek označí dopravným značením Znížená rýchlosť.

Problémy v kraji robí okrem vody aj sneh. Na diaľnici D1 v úseku od Hornej Stredy po Považskú Bystricu je súvislá vrstva kašovitého snehu. Rýchlosť je tu preto znížená na 80 km/hod. Vodiči by mali byť tiež obozretní na diaľnici D1 pri Trenčíne v časti Zamarovce.

Pod diaľničným mostom na ceste II/507 v obci Skalka nad Váhom pri Trenčíne hrozí v neprehľadnej zákrute nebezpečenstvo padajúcich skál zo svahu. Slovenská správa ciest úsek označí dopravným značením Znížená rýchlosť. Informovalo o tom Operačné stredisko trenčianskych policajtov.

V Partizánskom zasadol krízový štáb

Pre stúpajúcu hladinu rieky Nitry zasadol v Partizánskom krízový štáb. V okrese platí tretí stupeň výstrahy pred povodňami. Ako pre agentúru SITA uviedol primátor mesta Jozef Božik, v meste aktuálne uzavreli až do odvolania prejazd popod železničný most.

Ak sa hladina rieky zvýši ešte o meter, hrozí, že sa voda z koryta vyleje. Hladiny Nitry stále stúpa. „Situáciu budeme sledovať a monitorovať permanentne,“ povedal Božik. V Partizánskom začalo navyše husto snežiť.

Trnavský kraj

Spodná voda zaplavuje ľuďom pivnice

Dobrovoľní aj profesionálni hasiči celý deň odčerpávajú vodu z niektorých ulíc v Horných Salibách v okrese Galanta. Na pomoc im prišli aj hasiči z DHZ Pole z Trnavy s vysokovýkonnými čerpadlami. Podľa miestneho hasiča Ákosa Keszeliho po vytrvalom daždi a snežení robí problémy vysoká hladina spodnej vody.

Voda sa tlačí do pivníc, ľudia sa snažia zachrániť si aspoň kotly, aby nezostali bez kúrenia. Jednotku DHZ Pole popoludní odvolali na pomoc do Levíc, kde ich štvorkolky majú pomôcť prevážať vrecia s pieskom, v prípade potreby môžu byť použité aj na evakuáciu ľudí. ,,V Horných Salibách sme nechali tri čerpadlá a troch ľudí, ktorí naďalej pokračujú v čerpaní vody,“ povedal veliteľ zásahu DHZ Pole Jozef Hambálek. Podobné problémy ako Horné Saliby majú aj susedné Dolné Saliby a ďalšie obce v okolí.

Banskobystrický kraj

V Brehoch vytápalo domy

Stúpajúce hladiny riek dnes po celý deň zamestnávali aj hasičov v banskobystrickom kraji. Ako agentúru SITA informoval krajský hovorca hasičov Erik Piater, tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili v obciach Veľká nad Ipľom, Brehy a Slovenské Ďarmoty.

V obciach Trenč, Bušince, Balog nad Ipľom, Opatovská Nová Ves, Veľká Čalomija, Batorová, Hronský Beňadik, Veľká Lúka, Koláre a Rudno nad Hronom dnes vyhlásili druhý stupeň povodňovej aktivity.

Hasiči v banskobystrickom kraji majú za sebou 15 výjazdov. Najviac, deväť príslušníkov, ich zasahovalo v Brehoch, kde vytápalo rodinné domy.

V Banskej Bystrici zasa odčerpávali vodu z nemocnice, v Krupine pomáhali v základnej škole, kde zatopilo kotolňu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef BožikJozef Hambálek