Říha so Slovanom nepočítal, je to pre neho veľká výzva

Riha
Staronový tréner hokejistov HC Slovan Bratislava Miloš Říha počas príchodu na krátky tlačový brífing. Bratislava, 6. júl 2015. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Českého hokejového trénera Miloša Říhu minulotýždňová ponuka viesť Slovan Bratislava v Kontinentálnej hokejovej lige (KHL) prekvapila i veľmi potešila, preto nad návratom do bratislavského mužstva po desaťročnej pauze dlho neuvažoval.

Okamžite som povedal, že to beriem. Je to veľká výzva opäť trénovať Slovan,“ povedal 56-ročný rodák z Přerova a pokračoval: „Mal som naplánovaných pár dní mimo domova a príliš som s tým už nepočítal, keďže v médiách prebehli informácie, že trénerský post v Slovane je obsadený. S vedením sme ale boli v kontakte už počas minulej sezóny, ako aj po jej skončení. Ako všetci vieme, ohľadom ročníka 2015/2016 bolo v posledných mesiacoch dosť otáznikov, klub mal rozpracovaných viacero variantov, pokiaľ ide o ligu a trénerov. Vo štvrtok počas dňa sa mi ozval generálny manažér Maroš Krajči i športový riaditeľ Oldřich Štefl s ponukou na trénovanie tímu v KHL.“

Rozbehové dni

Podľa Miloša Říhu dosť zavážila aj skutočnosť, že v minulosti v Slovane pôsobil a na dve sezóny má príjemné spomienky. „V oboch sezónach sa tu zišlo výborné mužstvo, pracovali okolo neho skvelí ľudia. Vedenie dalo trénerskému tímu voľnú ruku, dobre sme si rozumeli a spolupracovali. Atmosféra v tíme a okolo neho bola fantastická, dopredu nás hnalo vynikajúce publikum. Napriek tomu, že sme v oboch sezónach neboli najväčší favorit na zisk majstrovského titulu, skvele sme to zvládli,“ pokračoval český kouč. Tím „belasých“ viedol v majstrovských sezónach 2001/2002 a 2004/2005.

Slovan začína s prípravou na nový ročník už v tomto týždni, úvod podľa Říhu nebude veľmi hektický. „Najbližšie dni budú rozbehové, chceme všetko pripraviť po organizačnej stránke. Tréningový proces aj postupné formovanie kádra pred začiatkom sezóny. Od budúceho týždňa by už malo byť všetko nastavené a fungovať na sto percent. Od utorka do štvrtka chceme na ľade trénovať dvojfázovo, v piatok bude len jeden tréning a výklus. Od budúceho týždňa budeme na ľade v mestskej časti Lamač už každý deň dvakrát. Najskôr si musíme poskladať mužstvo a od toho sa bude odvíjať aj taktika. Všetci tí, ktorí ma poznajú, vedia, že doma by sme chceli hrať aktívne a útočne. Tak, aby sme nielen víťazili, ale aj potešili oko diváka,“ dodal Miloš Říha a doplnil, že pred novou sezónou nechce hovoriť o cieľoch pre mužstvo.

Tím sa bude tvoriť

Český kouč si uvedomuje, že do začiatku súťaže zostáva málo času. „Bude to teraz celkom rýchle a hektické, nechceme však nič uponáhľať. Všetko nemôžeme urobiť za týždeň. Dnes sa to začalo rýchlo, až sme si museli povedať, že trochu spomalíme. Týka sa to prípravy tréningového procesu aj príchodu posíl. Musím to robiť hlavou, aj keď rýchlo, ale hlavou. Máme pred sebou pár týždňov, čo je hraničný termín. Už dnes sme mali byť na ľade, ale ja som to odmietol, pretože nebudeme trénovať so šiestimi hráčmi. Nechcem to za každú cenu naháňať. Všetko si pripravíme a od budúceho týždňa pôjdeme naplno. Možno niekam vycestujeme na sústredenie a budeme trénovať trojfázovo, potom ideme do Mariboru na minicyklus. Tím tu vlastne ani nie je, budeme ho tvoriť. Konkrétne mená teraz ešte nepoviem, ale už sme si o tom niečo povedali. Máme v mužstve výhľad na tri voľné miesta, postupne do doplníme. Hľadáme vhodné typy a je jedno, či je to Slovák, Čech, Američan alebo Kanaďan. Chceli by sme však, aby to boli Slováci. Neželáme si, aby to dopadlo tak, ako v minulej sezóne. Najmä hráči však musia chcieť, nemôžeme ich prehovárať vysokými platmi. Budeme radi, ak sa nájdu slovenskí hokejisti, ktorí tu budú chcieť hrať. Čím viac ich bude, tým budeme radšej,“ prezradil Miloš Říha.

V súvislosti so Slovanom sa v predchádzajúcich mesiacoch často hovorilo o nevyplatených záväzkoch hráčom. „Až teraz sa zoznamujem so situáciou. Ani neviem, o aké dlhy ide. Určite budem apelovať na vedenie klubu, aby sme urobili čiaru a začali od začiatku. Nech má mužstvo pokoj a môže sa zaoberať iba tým, čomu sa venovať má,“ dodal Říha.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maroš KrajčiMiloš ŘíhaOldřich Štefl
Firmy a inštitúcie HC Slovan Bratislava