Rím a Tripolis plánujú spoločné vojenské cvičenie

RÍM 29. augusta (SITA/AFP) – Taliansko a Líbya plánujú spoločné vojenské cvičenie, informoval v sobotu taliansky minister obrany Ignazio La Russa. Cvičenie má podľa neho posunúť vzťahy medzi krajinami vo vojenskej oblasti na vyššiu úroveň a uskutoční sa na základe taliansko-líbyjskej zmluvy podpísanej pred rokom. Minister neuviedol, kedy sa má cvičenie medzi ešte nedávno znepriatelenými krajinami konať.

Informácie potvrdil aj syn líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího Saíf al-Islam. Ani on nepovedal, kedy presne sa cvičenie bude konať, povedal len, že to bude čoskoro.

Kaddáfí a taliansky prezident Silvio Berlusconi minulý rok podpísali dohodu o prehlbovaní priateľstva medzi oboma krajinami. Taliansko si od nej sľubovalo najmä posilnenie spolupráce s Tripolisom v boji proti prisťahovalectvu.

Berlusconi sa v nedeľu chystá na návštevu Líbye, v rámci ktorej sa stretne aj s Kaddáfím. Podľa diplomatických zdrojov táto návšteva vzbudzuje znepokojenie vo viacerých západných krajinách, keďže sa uskutoční len deň pred 40.výročím puču, prostredníctvom ktorého sa Kaddáfí dostal k moci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Silvio Berlusconi