Rím bije na poplach, chce pomoc od EÚ s utečencami z Afriky

Lod emigranti
Foto: SITA/AP

RÍM 18. júna (WEBNOVINY) – Taliansko chce požiadať Európsku úniu, aby prevzala zodpovednosť za operáciu na záchranu utečencov plaviacich sa do Európy cez stredozemné more zo Severnej Afriky.

Taliansko bojuje s prílevom imigrantov

Talianska vláda odštartovala rozsiahlu operáciu pod názvom Mare Nostrum v novembri 2013 a mesačne na ňu vydáva až deväť miliónov eur. Len tento rok v rámci nej zachránili asi 50 000 imigrantov.

Taliansky premiér Matteo Renzi chce lídrom únie na budúcotýždňovom summite v Bruseli navrhnúť, aby kontrolu na Mare Nostrum (Naše more) prebrala európska pohraničná agentúra Frontex. „Premiér Renzi predloží plán na takú transformáciu Frontexu, aby mohol prevziať aj misiu Mare Nostrum,“ informovala v utorok ministerka obrany

Roberta Pinottiová.

Rím chce požiadať EÚ o pomoc pri zvládaní náporu imigrantov

Neustály prílev utečencov podľa nej neúmerne zaťažuje talianske imigračné strediská, Rím chce preto požiadať EÚ aj o pomoc pri zvládaní náporu imigrantov prichádzajúcich z Afriky.

Len za prvé štyri mesiace tohto roku sa preplavilo z Afriky do Európy skoro 35 000 imigrantov, v roku 2013 ich bolo 43 000. Mnoho z nich nebezpečnú cestu cez Stredozemné more neprežije. Najhoršia tragédia sa stala v októbri minulého roku, keď sa pri ostrove Lampedusa utopilo vyše 300 imigrantov z Afriky. Koncom marca zachránili pri talianskych pobrežiach iba za štyri dni vyše 4000 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matteo Renzi