Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Premiér SR Robert Fico počas 24. snemu Združenia miesta a obcí Slovenska. Foto: SITA/Martin Havran
28. 05. 2013 17:24 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Robert Fico chce na Slovensku tri silné kraje

NITRA 28. mája (WEBNOVINY) – Slovensko by mohlo mať tri silné samosprávne kraje, pričom Bratislava by bola súčasťou západoslovenského kraja. Povedal to v utorok premiér Robert Fico na 24. sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Nitre.

Slovenská verejnosť sa podľa neho nezžila s vyššími územnými celkami (VÚC), preto si myslí, že pre zachovanie regionálnej samosprávy bude potrebné otvoriť po najbližších voľbách diskusiu o tom, či by nebol pre SR vhodný nový systém.

„Jeden silný VÚC na východnom Slovensku, jeden silný VÚC na strednom Slovensku a jeden silný VÚC v rámci západného Slovenska, pričom Senec, Pezinok a Malacky by patrili do západoslovenského VÚC. Nevidíme žiadny dôvod na existenciu regionálnej samosprávy v Bratislave, predsa tam je primátor, je tam mestské zastupiteľstvo,“ povedal Fico.

O zmenách v počte samospráv hovoril vo svojom príhovore aj prezident Ivan Gašparovič, ktorý spomenul model tri plus jedna. „Som presvedčený, že do budúcnosti bude potrebné uvažovať o zmenách štruktúry v počte VÚC, možno na úrovni tri plus jedna,“ povedal.

Prezident verí, že v dohľadnej dobe sa na Slovensku dopracujeme k stavu, keď sa občan zžije s verejnou správou, bude rozumieť aj kompetenciám a vyzná sa aj v jej štruktúre.

Vláda chce otvoriť a novelizovať aj zákon a slobodnom prístupe k informáciám. Ako povedal Fico, tento zákon nemôže byť nástrojom na šikanovanie miest, obcí, štátu a štátnej správy. „Vláda SR má záujem poskytovať všetky nevyhnutné informácie, ktoré je potrebné poskytovať. Zákon ale nemôže byť zdrojom na to, že si niekto dáva urobiť diplomové práce a na informácie, ktoré niekto môže zneužívať v obchodnom styku,“ vyhlásil Fico.

Témou snemu ZMOS bol aj audit výkonu kompetencií podľa jednotlivých úrovní verejnej správy. Ako povedal Gašparovič, do konca roka 2013 by mal audit nielen informovať o stave jednotlivých kompetencií, ale aj zosúladiť financovanie s kompetenciami miestnej samosprávy. „Kompetencie prenesené na miestnu samosprávu musia byť financované v plnom rozsahu,“ povedal Gašparovič, za čo si vyslúžil potlesk od účastníkov snemu.

V súvislosti s auditom podľa Fica pribudla mestám a obciam byrokracia. „Nechápem, prečo niekedy od vás ministerstvá pýtajú informácie, ktoré už dávno majú,“ podotkol Fico. Hneď po sneme ZMOS sa preto podľa jeho slov uskutočnia na úrade vlády osobitné rokovania s každým rezortom za účasti predstaviteľov samosprávy, kde sa dohodnú na ďalšom postupe.

Odporúčané články

Samosprávne kraje nesúhlasia s návrhom Mosta-Híd, prídu o milióny eur Poslanci ĽS NS chcú regulovať rozpočty samospráv, spomínajú neprimerané prevádzkové náklady

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X