Robert Fico chce na Slovensku tri silné kraje

Robert Fico
Premiér SR Robert Fico počas 24. snemu Združenia miesta a obcí Slovenska. Foto: SITA/Martin Havran

NITRA 28. mája (WEBNOVINY) – Slovensko by mohlo mať tri silné samosprávne kraje, pričom Bratislava by bola súčasťou západoslovenského kraja. Povedal to v utorok premiér Robert Fico na 24. sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Nitre.

Slovenská verejnosť sa podľa neho nezžila s vyššími územnými celkami (VÚC), preto si myslí, že pre zachovanie regionálnej samosprávy bude potrebné otvoriť po najbližších voľbách diskusiu o tom, či by nebol pre SR vhodný nový systém.

„Jeden silný VÚC na východnom Slovensku, jeden silný VÚC na strednom Slovensku a jeden silný VÚC v rámci západného Slovenska, pričom Senec, Pezinok a Malacky by patrili do západoslovenského VÚC. Nevidíme žiadny dôvod na existenciu regionálnej samosprávy v Bratislave, predsa tam je primátor, je tam mestské zastupiteľstvo,“ povedal Fico.

O zmenách v počte samospráv hovoril vo svojom príhovore aj prezident Ivan Gašparovič, ktorý spomenul model tri plus jedna. „Som presvedčený, že do budúcnosti bude potrebné uvažovať o zmenách štruktúry v počte VÚC, možno na úrovni tri plus jedna,“ povedal.

Prezident verí, že v dohľadnej dobe sa na Slovensku dopracujeme k stavu, keď sa občan zžije s verejnou správou, bude rozumieť aj kompetenciám a vyzná sa aj v jej štruktúre.

Vláda chce otvoriť a novelizovať aj zákon a slobodnom prístupe k informáciám. Ako povedal Fico, tento zákon nemôže byť nástrojom na šikanovanie miest, obcí, štátu a štátnej správy. „Vláda SR má záujem poskytovať všetky nevyhnutné informácie, ktoré je potrebné poskytovať. Zákon ale nemôže byť zdrojom na to, že si niekto dáva urobiť diplomové práce a na informácie, ktoré niekto môže zneužívať v obchodnom styku,“ vyhlásil Fico.

Témou snemu ZMOS bol aj audit výkonu kompetencií podľa jednotlivých úrovní verejnej správy. Ako povedal Gašparovič, do konca roka 2013 by mal audit nielen informovať o stave jednotlivých kompetencií, ale aj zosúladiť financovanie s kompetenciami miestnej samosprávy. „Kompetencie prenesené na miestnu samosprávu musia byť financované v plnom rozsahu,“ povedal Gašparovič, za čo si vyslúžil potlesk od účastníkov snemu.

V súvislosti s auditom podľa Fica pribudla mestám a obciam byrokracia. „Nechápem, prečo niekedy od vás ministerstvá pýtajú informácie, ktoré už dávno majú,“ podotkol Fico. Hneď po sneme ZMOS sa preto podľa jeho slov uskutočnia na úrade vlády osobitné rokovania s každým rezortom za účasti predstaviteľov samosprávy, kde sa dohodnú na ďalšom postupe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičRobert Fico
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska