Robert Fico dal SPP ultimátum do stredy

Spp
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) chce pre domácnosti zvýšiť od začiatku budúceho roka ceny zemného plynu o vyše 18 % alebo o viac ako 25 %.

Na utorňajšej tlačovej besede o tom informoval premiér Robert Fico. Plynári sa tak chystajú predložiť dva návrhy s uvedenými cenovými navýšeniami regulačnému úradu.

„Nevidíme absolútne žiadny dôvod, aby menšinoví akcionári navrhovali takéto neúmerne zvyšovanie cien plynu pre domácnosti. Nemôžeme rešpektovať takéto arogantné správanie nemeckého a francúzskeho akcionára,“ zdôraznil Fico.

Plynári podľa predsedu vlády znova argumentujú potrebou zvýšenia cien plynu pre domácnosti dlhodobou stratou v regulovanom segmente.

Fico sa vyhráža akcionárom

Robert Fico
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Premiér odkázal akcionárom plynárom, že ak predstavenstvo nestiahne svoje cenové návrhy, vláda sa na svojom stredajšom rokovaní nebude zaoberať predajom spoločnosti Slovak Gas Holding B.V., prostredníctvom ktorej vlastnia zahraniční investori GDF Suez a E.ON Ruhrgas 49-percentný podiel SPP.

„Chcem mať v stredu do 10.00 hodiny písomné vyjadrenie, že sťahujú akékoľvek cenové návrhy. Ak neobdržím takéto písomné vyjadrenie vláda nebude zajtra rokovať o súhlase pokiaľ ide o prevod akcií. Ak im záleží na tomto biznise s českou spoločnosťou, budú musieť takéto vyjadrenie poslať,“ povedal Fico.

Zahraniční akcionári rokujú o predaji svojho podielu SPP s českou spoločnosťou Energetický a průmyslový Holding (EPH). Vláda má však na akcie predkupné právo, preto do obchodnej transakcie môže zasahovať.

„SPP pri príprave návrhu regulovaných cien na budúci rok postupuje v súlade so zákonom,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca plynárov Peter Bednár.

Ceny plynu stúpli už dvakrát

Plynovod
Foto: Ilustračné foto : SITA/AP

K tomu, či zahraniční akcionári príjmu výzvu premiéra a stiahnu svoje cenové návrhy do stredajšieho rokovania vlády, sa nechcel vyjadrovať. „K tejto otázke sa nebudeme vyjadrovať,“ konštatoval Bednár.

V tomto roku sa menili ceny plynu pre domácnosti dvakrát. Na začiatku tohto roka regulačný úrad zvýšil maximálne priemerné ceny plynu o 5,53 %.

Následne koncom februára tohto roka rozhodol regulačný úrad z vlastného podnetu o znížení maximálnych cien plynu pre domácnosti, a to o 5,24 %.

Regulátor sa rozhodol znížiť ceny plynu pre podpísanie dodatku k dlhodobej zmluve medzi SPP a Gazpromom, na základe ktorého sa upravila nákupná cena plynu. Plynári chceli zvýšiť ceny plynu aj v lete, a to v priemere zhruba o 17 %. Regulačný úrad im však nový cenový návrh neschválil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel