Robert Fico je najväčším ohrozením štátnosti, tvrdí opozícia

Fico
Robert Fico Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Radšej zlepenec, ako totalitu jednej strany, reagoval predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík na stredajšie vyjadrenia premiéra Roberta Fica, ktorého vyrušuje, že zlepenec je opäť pohromade.

„Robert Fico má strach. Je zbabelec, vyhýba sa priamym súbojom. Nereaguje na argumenty a radšej utečie,“ konštatoval na tlačovej besede Sulík.

Slovenskú štátnosť podľa jeho slov neohrozuje zápas opozície o spravodlivosť, ale to, že 18 mesiacov nie je vymenovaný generálny prokurátor.

„Za to máme mafiu v súdnictve a na prokuratúre. Našu štátnosť ohrozuje aj upadajúca ekonomika, rastúca nezamestnanosť, a to, že ľudia sú znechutení z pomerov v tomto štáte. Keď to mám zhrnúť, najväčším ohrozením štátnosti je Robert Fico,“ poznamenal líder liberálov.

Bugárovi situácia pripomína Mečiara

Bela bugar
Foto: SITA/Diana Černáková

O ohrozovaní štátnosti opozíciou rád hovoril aj expremiér a predseda HZDS Vladimír Mečiar, pripomenul predseda strany Most-Híd Béla Bugár.

„Štátnosť a charakter štátu, parlamentnú demokraciu dnes ohrozuje strana Smer-SD,“ konštatoval. Podľa neho nie zlepenec, ale starý Fico je späť. Zdôraznil, že žiadna strana ani politik nemajú právo hovoriť, že „ja som štát, a ostatní nie“.

„Ani vtedy, keď má parlamentnú väčšinu,“ dodal Bugár s tým, že Mečiarov výrok – je po voľbách, zvykajte si, je späť. Predseda Mostu-Híd zdôraznil, že nejde len o osobu Jozefa Čentéša, ale o podstatu charakteru štátu a parlamentnej demokracie.

Prezident by sa mal obhájiť

Gašparovič
Foto: Archívne foto SITA/Jozef Jakubčo

Ak Smer-SD zablokuje mimoriadnu schôdzu k nevymenovaniu Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, tak podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša potvrdí, že dôvody prezidenta Ivana Gašparoviča pre takýto krok sú neobhájiteľné.

„Ak by boli obhájiteľné, tak by to v parlamente vysvetlili,“ uviedol Frešo. Upozornil, že prezidentov postup spochybňujú ústavní právnici a neobhajujú ho ani prokurátori. Fica Frešo vyzval vrátiť sa z kratšej cesty, Smer-SD by mal v parlamente umožniť „poriadnu chlapskú diskusiu“, na ktorej by si poslanci s hlavou štátu vysvetlili, či sú, alebo nie sú dôvody na nevymenovanie Čentéša do funkcie.

„Smer-SD by nemal svoje počínanie stotožňovať so štátom. Nepotrebujeme ďalší valec zo Súmračnej,“ podotkol predseda KDH Ján Figeľ. Najväčšou oslavou štátnosti je podľa neho rešpektovanie ústavy. „To, čo predvádza Smer-SD, je úsilie o totálne ovládnutie štátu,“ dodal.

Líder KDH vyzýva prezidenta, aby prišiel do parlamentu, argumentoval a zdôvodnil svoje kroky, keďže viac ako 18 mesiacov neobsadená stolička generálneho prokurátora je jednou z najdôležitejších vnútropolitických tém dneška, upozornil Figeľ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla BugárJán FigeľJozef ČentéšRichard SulíkRobert FicoVladimír Mečiar