Robert Fico pripúšťa, že summit EÚ skončí bezvýsledne

Robert Fico
Foto: SITA/Martin Havran

BRUSEL 22. novembra (WEBNOVINY) – Mimoriadny summit Európskej únie o rozpočte na nasledujúce sedemročné obdobie, ktorý sa začne vo štvrtok večer v Bruseli, by mohol skončiť bez výsledku.

„Ja si myslím, že je malá pravdepodobnosť dohody,“ skonštatoval cestou na stretnutie premiér SR Robert Fico. „Necítim politickú vôľu,“ dodal. Podobný postoj má aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, podľa ktorej by sa o konečnej podobe rozpočtu mohlo rozhodnúť až začiatkom budúceho roka.

Problémom pri tohtotýždňových rokovaniach budú totiž predovšetkým veľmi rozdielne postoje lídrov krajín Európskej únie. Kým aktuálny návrh komisie hovorí o škrtoch v takmer biliónovom rozpočte na úrovni zhruba 75 mil. eur, niektoré štáty požadujú jeho skresanie až o 200 mil. eur.

Londýn dokonca pohrozil vetovaním rozpočtového rámca na roky 2014 až 2020 so zdôvodnením, že únia by mala obmedziť výdavky vo svetle úsporných opatrení, ku ktorým museli pristúpiť členské štáty. Obmedzenie výdavkov požadujú aj Nemecko, Švédsko a Holandsko.

Prioritou Slovenska na rokovaniach v Bruseli bude podľa premiéra predovšetkým dosiahnuť dohodu na rozpočte s čo najnižšími škrtmi oproti pôvodnému návrhu Európskej komisie. Neprijateľné je podľa premiéra aj skresanie výdavkov na kohéznu politiku o takmer 30 mil. eur.

Napriek nepriaznivým očakávaniam sa tiež bude snažiť podporiť reformu Spoločnej poľnohospodárskej politiky tak, aby sa rozdiely medzi priamymi platbami pôdohospodárov zo starých a nových členských krajín únie dorovnávali rýchlejšie.

Treťou oblasťou, na ktorú sa chce Fico pri rokovaniach o návrhu európskeho rozpočtu sústrediť, je financovanie vyraďovania blokov atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Kým totiž celkové náklady podľa neho dosahujú 400 mil. eur, návrh, s ktorým prichádza Európska komisia, hovorí iba o 115 mil. eur.

Fico chce teda dosiahnuť, aby sa zdroje na vyraďovanie bohunických blokov navýšili aj z ďalšieho balíka peňazí, ktorý je určený na vyraďovanie jadrových zdrojov pre viacero krajín únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováRobert Fico