Robert Fico sa diskvalifikoval ako muž, tvrdí Nicholsonová

Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico sa podľa poslankyne NR SR za SaS Lucie Nicholsonovej dopustil pri vyjadrovaní ku kauze podozrení z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby dvoch fatálnych chýb, ktoré ho diskvalifikujú ako premiéra, ale aj muža.

Ako upozornila novinárov, Fico si dovolil vyhlásiť, že z 95 percent je kauza novinárska kačica, čo je podľa nej absurdné.

Zdôraznila však, že premiér veľmi hrubým a vulgárnym spôsobom urazil bývalú príslušníčku vojenskej spravodajskej služby Katarínu Svrčekovú, keď povedal, že štát si musí urobiť poriadok v tajných službách a nemôže sa opakovať holubník typu blondínky, alebo niekoho iného, kto príde a porozpráva o tajných službách hocičo.

„Fico sa tu ukázal v novej úlohe, a to ako primitív. Dehonestujúcimi slovami zaútočil na Svrčekovú, ktorá len povedala o šikanovaní zo strany predstaviteľov vojenského spravodajstva. Ficove slová ma urážajú ako ženu,“ vyhlásila.

Ak Fico vidí kauzu z 95 percent ako kačicu, tlačí podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka na vyšetrovateľov, aby sa kauze venovali jeho optikou. „Je to zasahovanie a ovplyvňovanie vyšetrovania,“ povedal. Galko a zároveň vyzval ministra obrany, aby šéfa Vojenského spravodajstva Ľubomíra Skuhru postavil mimo službu.

Kauza tunelovania VSS

Tajná správa, ktorá v máji vyvolala veľkú odozvu v médiách a bola dôvodom viacerých rokovaní kontrolného výboru, údajne hovorí o tom, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako súčasť organizovanej skupiny a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby.

Dokument má 134 listov a zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko.

Súčasný minister obrany Martin Glváč označil spis za mediálnu kačicu, fiktívnu konštrukciu, ktorá ohrozila záujmy štátu, fungovanie Vojenského spravodajstva a životy jej príslušníkov v utajení. Podľa ministra je preukázateľné, že k žiadnemu tunelovaniu nedošlo.

Fedorovi sa prihlásili viacerí svedkovia, ktorí by chceli vypovedať v tejto kauze, pričom ide o bývalých vysokých funkcionárov služby. Jedným z nich je napríklad bývalý zástupca šéfa VSS Vladimír Suchodolinský, ktorý tvrdí, že je autorom správy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína SvrčekováĽubomír GalkoLucia NicholsonováMartin GlváčRobert FicoVladimír Suchodolinský
Firmy a inštitúcie VSS Vojenská spravodajská služba