Robert Fico sa pustil do menšín, tie hovoria o urážkach

Fico
Foto: SITA/Milo Fabian

MARTIN 26. februára (WEBNOVINY) – Predsedovi vlády Robertovi Ficovi sa nepáči, že médiá triafajú do Matice ako do terča, bulvarizujú jej úsilie a vyrušujú matičiarov z práce.

Podľa Fica Matica slovenská nielenže zachránila Slovákov pred vyhynutím, ale doslova slovenský národ vzkriesila z mŕtvych.

„Niekedy mám pocit, že slovenské médiá ani len netušia, aký dar dostali Slováci v Matici slovenskej. Cielene sa zaujímajú o všetko podružné a preto im cielene uniká to podstatné, ona jedinečná matičná myšlienka mravnej obrody Slovenska. Túto myšlienku Matica 150 rokov systematicky uvádza do praxe, lebo Matica slovenská lieta na krídlach nádeje a učí i stimuluje mladú Maticu k pestovaniu nezištného vlastenectva. Lebo všade tam, kde je nedostatok vlastenectva, vybuchuje extrémizmus,“ povedal predseda vlády po tom, čo prišiel do Martina zablahoželať matičiarom k 150. výročiu Matice slovenskej.

Podľa Fica sú v Matici slovenskej združené elity, tvorcovia i strážcovia národnej duchovnosti, preto majú matičiari v rukách veľkú moc a ešte väčšiu zodpovednosť. Fico víta, že nové vedenie matice sa nebojácne pustilo do zápasu za mravnú obrodu Matice slovenskej.

„Aby sa vyčistil stôl a vrátili sme sa k ideálom, ktoré napísali jej zakladatelia v roku 1863. Sú to tradície najmä v umení a kultúre, ale aj tie, ktoré treba rozvíjať pri starostlivosti o životné prostredie. Nemôžem sa pozerať na to, keď vidím lány neobrobenej pôdy alebo dlhodobo neopravené kultúrne pamiatky, hrady, kaštiele, zámky. Teším sa, že aj Matica slovenská chce priložiť ruky k oprave týchto vzácnych kultúrnych pamiatok,“ povedal v príhovore matičiarom predseda vlády.

Fico si želá, aby sa prestalo menšinovými právami vydierať. Či ide o menšinu rómsku, názorovú alebo etnickú. Podľa neho sa stáva zvyklosťou, že od menšín žijúcich na Slovensku vídame najmä požadovačnosť a natiahnuté ruky, ale nijaké povinnosti voči štátu a takmer minimálne pestovanie občianskych cností.

„Toto sa musí zmeniť. Náš nezávislý štát sme prednostne nezakladali pre menšiny, akokoľvek si ich vážime, ale najmä pre slovenský štátotvorný národ. Platí, že štát je národný a spoločnosť je občianska. Zvláštna je tendencia, ako sa všade zámerne do popredia a na úkor štátotvorného slovenského národa vysúvajú problémy menšín. Akoby na Slovensku ani nežili Slovenky a Slováci,“ povedal.

Podľa Fica sme za dvadsať rokov vybudovali nezávislú a demokratickú Slovenskú republiku, ktorá je rovná v príležitostiach pre všetkých. O mravnú obrodu slovenského národa sa má postarať Matica.

SMK: Premiér ponižoval menšiny

Robert Fico pod rúškom pobádania k vlastenectvu v skutočnosti ponižoval menšiny. Píše sa to v stanovisku Strany maďarskej komunity (SMK) k jeho dnešnému vystúpeniu v Martine, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor strany.

Fico otvorene hlása budovanie národného štátu, a tým znova poukázal na to, kde vidí miesto menšín na Slovensku. Podľa neho je na prvom mieste slovenský národ, ktorý je zároveň vlastníkom štátu, potom nasledujú menšiny, patriace do kategórie podradených,“ uviedol predseda strany József Berényi. SMK tvrdí, že očakáva reakciu splnomocnenca vlády na tieto premiérove vyhlásenia. „Ak tak neurobí, v skutočnosti ich potvrdí,“ uvádza strana.

Bugárovci: Vytvára dve kategórie občanov

Robert Fico vracia definíciu štátu späť k etnonacionalizmu z obdobia mečiarizmu. Myslí si to predseda Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel. „Znova vytvára dve kategórie občanov – Slovákov a Neslovákov, a tí druhí vraj len naťahujú ruky a sú požadovační,“ vyhlásil.

Premiér tým legitimizuje nacionalistov a neoľudákov nielen v Matici slovenskej, zabraňuje pomerne dobre sa rozvíjajúcim vzťahom s menšinami doma a vyťahovaním tejto obohratej karty zjavne už rezignoval na svoju slabú chvíľu, keď chcel byť premiérom všetkých občanov Slovenska,“ dodal Chmel.

Podľa strany Most-Híd Fico kazí obraz Slovenska ako demokratickej krajiny tým, že dáva vyhlásenia, ktoré sú nedôstojné jeho postavenia a sú neprijateľné.

Vyprosujeme si, v mene všetkých menšín, aby ich niekto staval do pozície druhoradých občanov tejto krajiny. Ak sú dnes totiž nejaké závažné problémy na Slovensku, tak sa netýkajú menšín, ale nezamestnanosti, sociálnych otázok a situácie v zdravotníctve,“ píše sa v stanovisku strany, ktoré agentúre SITA poskytla tlačová tajomníčka Zuzana Bačiak Masaryková.

Útokmi na menšiny by Fico nemal podľa opozičnej strany zastierať nekompetentnosť svojej vlády pri riešení týchto otázok, respektíve zabezpečení hospodárskeho rastu krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe József BerényiRobert FicoRudolf Chmel
Firmy a inštitúcie MS Matica slovenská