Robert Fico si ide po historický výsledok

Robert Fico
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Kandidačná listina, ktorú v stredu schválilo predsedníctvo Smeru-SD, bude podľa predsedu strany Roberta Fica bez prekvapení.

„Predsedníctvo sledovalo cieľ stability poslaneckého klubu. Smer-SD je jediná strana, z ktorej neodišiel ani jeden poslanec od roku 2002, odkedy bol v parlamente. Nepriestrelnosť klubu je pre nás mimoriadne dôležitá,“ povedal Fico po rokovaní predsedníctva novinárom s tým, že vláda môže byť len vtedy stabilná, ak sa opiera o stabilné poslanecké kluby.

Z poslancov chýba na kandidátke len Ladislav Lazár

Jediný, kto sa zo 62 súčasných poslancov parlamentu za Smer na kandidátku nedostal, je Ladislav Lazár z Košíc. „S Lazárom rátame do exekutívy,“ povedal vo štvrtok Fico na tlačovej besede pri predstavovaní kandidačnej listiny.

Zostávajúcich 61 zákonodarcov je umiestnených do 62. miesta. Medzi súčasných poslancov sa zmestil len advokátsky koncipient Otto Brixi, ktorý bude kandidovať z 52. miesta. Práve Brixi na kandidátke nahradil Lazára. Brixi je podľa Fica aktívnym členom Mladých sociálnych demokratov na východe Slovenska.

Peter Kažimír sa posunul vyššie

V porovnaní s kandidátkou, ktorú predložil Smer-SD pred parlamentnými voľbami v roku 2010, k iným výraznejším zmenám nedošlo. Z prvej desiatky len vypadol Igor Federič, ktorý bol vtedy podpredsedom strany. Teraz je v prvej desiatke Peter Kažimír, ako nový podpredseda Smeru-SD. Federič zaujal na kandidátke Kažimírovo miesto a bude kandidovať z 28. miesta.

Lídrom kandidačnej listiny je Robert Fico. Za ním nasledujú na kandidátke podpredsedovia v poradí Pavol Paška, Robert Kaliňák, Marek Maďarič, Dušan Čaplovič a Peter Kažimír. Zo siedmeho miesta kandiduje exminister financií Ján Počiatek a za ním bývalý minister zdravotníctva a primátor Košíc Richard Raši. Deviatkou je generálny manažér strany Ján Richter. Prvú desiatku uzatvára košický krajský predseda strany a poslanec NR SR Peter Žiga.

Za ním nasledujú ďalší krajskí predsedovia Smeru-SD, ktorí sú aj v súčasnosti poslancami NR SR. Za Žigom nasledujú Jana Laššáková, Renáta Zmajkovičová, Stanislav Kubánek, Juraj Blanár, Jaroslav Baška, Tibor Glenda, Martin Glváč. Osemnástkou bude poslanec NR SR a bývalý šéf Ficových poradcov na úrade vlády Vladimír Faič. Za ním sú exministri v poradí Ľubomír Vážny, Ľubomír Jahnátek a Viera Tomanová. Z 22. miesta bude kandidovať poslanec NR SR Miroslav Číž.

Radosť z pokoja

Fica teší, že sa nemusí vôbec starať a vynakladať energiu na vnútrostranícke spory. Všetku energiu môže vynakladať na prácu pre ľudí. Pri súčasnom volebnom systéme podľa Fica záleží vo voľbách na tom, ako je vnímaná celá strana v spoločnosti.
Robert Fico

„Obraz strany, vnímanie strany bude rozhodujúce, či získame viac ako vo voľbách v roku 2010.“ Pripomenul, že v roku 2006 Smer-SD vo voľbách získal 660 000 hlasov, o štyri roky na to 880 000 hlasov.

Chcel by som, keby ten výsledok bol minimálne na úrovni roku 2010 a pokiaľ možno aspoň o pár hlasov vyšší, pretože by sme sa blížili k historickým výsledkom, ktoré tu od roku 1993 neboli. Verím, že Smer-SD má potenciál na historický výsledok,“ vyhlásil.

Predčasné parlamentné voľby budú 10. marca 2012, strany majú predložiť kandidačné listiny do nedele 11. decembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan ČaplovičIgor FederičJán PočiatekJán RichterJana LaššákováJaroslav BaškaJuraj BlanárLadislav LazárĽubomír JahnátekĽubomír VážnyMarek MaďaričMartin GlváčOtto BrixiPavol PaškaPeter KažimírPeter ŽigaRenáta ZmajkovičováRichard RašiRobert FicoRobert KaliňákStanislav KubánekTibor GlendaViera Tomanová
Firmy a inštitúcie SMER-SD